www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA připravuje misi na asteroid Bennu

NASA připravuje misi na asteroid Bennu
, , aktualita
Kosmická agentura NASA letos v září odstartuje misi na planetku Bennu. Cílem je získat především velký vzorek z povrchu asteroidu, aby mohli vědci na Zemi následně zjistit o původu naší sluneční soustavy něco víc.reklama
Plánovaná mise astronautů NASA na orbitu Marsu v roce 2028 je zatím ještě daleko, ale tento rok v září se plánuje výprava kosmické lodi OSIRIS-REx na asteroid Bennu. Tento asteroid, který byl objeven v roce 1999, je zařazen na seznam potenciálních hrozeb, které by se mohly v budoucnu srazit se Zemí. Kolem Slunce obíhá ve vzdálenosti 0,897 až 1,356 AU. V dohledné době se však žádná srážka konat nebude, OSIRIS-REx naopak z asteroidu zpět na Zemi přiveze velký vzorek horniny z povrchu.

Momentálně se kosmická loď OSIRIS-REx nachází na Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, kde dorazila 20. května. Nyní probíhají poslední testy před tím, než bude letos v září tato kosmické loď vypuštěna do vesmíru. Tam ji dopraví raketa Atlas V, která byla původně vyvinutá společností Lockheed Martin, jež s NASA spolupracuje. 8. září vše započne, na samotný asteroid Bennu však kosmická loď dorazí až v roce 2018.

"Kosmická loď prošla přísným testovacím programem v Denveru, stále však máme před sebou spoustu práce. Hodně členů našeho týmu se dočasně přestěhovalo na Floridu, aby mohli pokračovat v dokončování procesu, abychom měli kosmickou loď 8. září připravenou," prohlásil Rich Kuhns, programový manažer, k právě probíhajícím posledním přípravám na misi.

Jakmile kosmická loď OSIRIS-REx (zkratka pro Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security – Regolith Explorer) na planetku Bennu dorazí, bude před tím, než odebere vzorek, trávit dva roky mapováním povrchu a zkoumáním asteroidu. V roce 2020 získá vzorek z povrchu asteroidu, který bude vážit minimálně 60 gramů, nejvíce až 2 kilogramy, záleží, jak se operace povede. Tento vzorek pak bude na Zemi zkoumán, vědci doufají, že jim poodhalí něco víc o vzniku naší sluneční soustavy nebo o původu vody a organických molekul na Zemi. Na naši planetu se však kosmická loď vrátí až v roce 2023, do té doby zůstane tajemství zahaleno.

Kosmická loď OSIRIS-REx by měla být na tuto misi dobře připravena. To okomentoval Dante Lauretta z University of Arizona, který je v týmu okolo OSIRIS-REx hlavním výzkumníkem. "Tým odvedl fenomenální práci při sestavování a testování této kosmické lodi. Když začínáme tyto finální přípravy na odstartování mise, jsem si jistý, že kosmická loď je připravena splnit vědecké operace na Bennu. A nemůžu se dočkat, až poletí."

Pokud se vše povede, bude se jednat o největší vzorek z vesmíru od doby, kdy na Měsíci přistálo Apollo. Vědcům se tak otevřou nové možnosti, aby o naší planetě a o vesmíru obecně zjistili zase něco víc.

Zdroje: IFLScience, NASA
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik