www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA provedla úspěšný experiment s ohněm ve vesmíru

NASA provedla úspěšný experiment s ohněm ve vesmíru
, , aktualita
Experimentování s ohněm na palubě kosmické lodi má pomoct vědcům lépe poznat, jak by se ve stavu beztíže choval případný požár. NASA nyní provedla zatím nejvetší experiment s ohněm ve vesmíru na palubě nákladní lodi Cygnus.reklama
Kosmická agentura NASA provedla ve vesmíru na palubě kosmické lodi experiment s ohněm. Tento ohnivý experiment se oficiálně nazývá Saffire-I, což má být zkratka pro "safe fire". Účelem tohoto experimentu je totiž zajištění bezpečnosti v případě požáru na kosmické lodi, který by v situaci, kdy by se vymkl kontrole, způsobil tragédii. Je důležité především zjistit, jak se oheň ve vesmíru chová a jakým způsobem se šíří.

Chování ohně ve vesmíru se už testovalo i dřív, jednalo se však jen o malé kousky materiálu, experimentovalo se i na Zemi v uměle vytvořeném stavu beztíže. U experimentu Saffire-I se však nechal hořet velký vzorek z hořlavého materiálu o rozměrech 40,6×94 cm, pozorovalo se především šíření ohně z jednoho konce vzorku na druhý. Experiment Saffire-I probíhal uvnitř kosmické lodi ve speciálním uzavřeném prostoru o rozměrech 90×90×150 centimetrů. V nadcházejících týdnech bude tým vědců analyzovat data a vyvozovat závěry.

Celý experiment s ohněm v kosmické lodi mají na starosti vědci z Glennova výzkumného střediska od NASA, jež se nachází v Clevelandu, a ze společnosti Orbital ATK. Experiment řídili na dálku a probíhal na palubě kosmické lodi Orbital ATK Cygnus. Tato kosmická loď s cílem provést experiment opustila Mezinárodní vesmírnou stanici toto úterý, 14.června.

Na Mezinárodní vesmírnou stanici nákladní loď Orbital ATK Cygnus už dřív přivezla potřebné materiály a zásoby ze Země, které posádka vyložila a na jejich místo naskládala naopak odpad z ISS. Následně Orbital ATK Cygnus odletěl, aby na něm mohl být proveden experiment s ohněm.

S cílem udělat kosmické lodě bezpečnějšími je naplánováno ještě několik experimentů, konkrétně další dva. První experiment Saffire-I proběhl úspěšně, další na řadě bude Saffire-II, který bude zkoumat hořlavost vzorků s rozměry 5×30,5 cm v závislosti na kyslíku. Experiment Saffire-III bude zase testovat oheň ve větším měřítku. Všechny tyto další experimenty budou opět probíhat na nákladní lodi Orbital ATK Cygnus při zásobovacích akcích na ISS.

Tyto experimenty s ohněm jsou důležité zejména pro astronauty, kteří budou podnikat dlouhé cesty. V nejbližší budoucnosti se totiž plánuje první cesta lidské posádky na Mars. Kdyby při přepravě posádky v kosmické lodi vypukl požár, astronauti musí vědět, jak se bude oheň chovat, aby mohli podniknout správná opatření, především však musí být bezpečně navržená sama kosmická loď. A zdá se, že první kosmonauti, kteří Marsu dosáhnou, by měli mít svůj transport zajištěný soukromou společností SpaceX. Její zakladatel a současný generální ředitel Elon Musk se totiž rozmluvil o tom, že by lidé na Marsu mohli být už v roce 2025, což je dřív, než plánuje NASA.

Zdroje: engadget.com, NASA
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře