www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA si vybrala SpaceX pro dopravu lidí k ISS

NASA si vybrala SpaceX pro dopravu lidí k ISS
, , aktualita
Americká NASA si vybrala společnost SpaceX založenou Elonem Muskem v minulém desetiletí, jejíž vesmírná loď Dragon má již v roce 2017 vynést astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). A mohla by se s nimi také vrátit a přistát.reklama
To je milník nejen pro agenturu NASA a společnost SpaceX, ale v podstatě pro celý vesmírný program. Poprvé bude totiž využita soukromá společnost pro vynesení astronautů na oběžnou dráhu Země. NASA totiž musí už od roku 2011, kdy byla raketoplánová flotila poslána do důchodu, využívat služeb ruských Sojuzů, které vynášejí lidi k ISS. To bylo samozřejmě trnem v oku pro řadu lidí, kteří říkali, že je naprosto nutné, aby NASA měla vlastní metodu, jak dostat lidi do vesmíru. Nyní to tedy vypadá, že touto metodou budou lodě Dragon firmy SpaceX.

"Až Crew Dragon vezme astronauty NASA v roce 2017 k Mezinárodní vesmírné stanici, budou letět v jedné z nejbezpečnějších a nejspolehlivějších kosmických lodí, která byla kdy postavena. Jsme hrdí na to, že máme příležitost na této věci pro NASA a naši zem pracovat," řekla k tomu Gwynne Shotwell, COO a prezidentka SpaceX.
startující raketa Falcon 9


Jak Shotwell říká, při vývoji Dragonu se firma zaměřila především na bezpečnost a vyvinula systém pro přerušení letu, který by prý s největší pravděpodobností zabránil ztrátám na životech, kdyby nedávný neúspěšný start rakety Falcon 9 nevezl pouze zásoby pro ISS, ale lidskou posádku. Ta má mít navíc v modulu Dragon slušné pohodlí, dostatek prostoru a může si i nastavit příjemné klima pro vzlet a přistání.

Zvláště přistání má být v případě modulu Dragon naprosto unikátní, a to díky vlastním raketovým motorům, které umožní vertikální přistání na suché zemi, čili není nutné, aby loď na padáku dopadla do moře. Právě s takovouto technologií se do budoucna počítá i pro pilotovanou cestu na Mars či jiné planety.
prostředí modulu Dragon


Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek