www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA testuje vrtulový dron pro Mars 2020

NASA testuje vrtulový dron pro Mars 2020
, , aktualita
V roce 2020 má na Mars letět další vozítko či rover americké NASA, který poslouží jako nástupce Curiosity, i když je možné, že to ještě bude v té době fungovat. NASA nyní testuje pro Mars 2020 nový vrtulový dron, který by jej měl na cestě doprovázet.reklama
NASA i přes nutné škrty, které se týkaly průzkumu hlubokého vesmíru, stále plánuje v roce 2020 vypustit k Marsu nové vozítko, které se zatím v rámci celé mise označuje souhrnně jako Mars 2020. Půjde o rover, který bude stavět na příkladu úspěšného Curiosity, což znamená jednak to, že on samotný bude vyroben na jeho základu a pak se také počítá se stejným způsobem přistání s pomocí "nebeského jeřábu".

Nicméně výbava nového roveru bude na rozdíl od platformy podstatně odlišná a inženýři NASA JPL nyní pracují také na tom, aby do ní patřil létající vrtulový dron. Ten nyní prochází testy a asi každého napadne, že jedním z problémů bude to, aby vůbec dokázal létat v řídké marťanské atmosféře. Právě to dosud zabránilo pokusům o nasazení podobného zařízení a je to i stejný důvod, proč vůbec vozítko jako Curiosity potřebovalo vedle supersonických padáků také raketový létající jeřáb, aby dokázalo při svém sestupu zpomalit na bezpečnou rychlost.

Dříve se počítalo i s možným nasazením okřídleného dronu, ale ten by musel mít velké rozpětí, aby mu křídla poskytla dostatečný vztlak a pak je tu i otázka startu a přistání. Zato vrtulový dron může v řídké atmosféře využít prostě jen vyšší otáčky svých rotorů, i když ty jsou také podstatně větší, než by musely být na Zemi. Srdcem dronu je malá kostka o hmotnosti jen jednoho kilogramu, kterou budou nadnášet dvě vrtule s průměrem 110 cm. Energii bude tento dron získávat ze solárních článků a baterie, která má vydržet dvě až tři minuty letu, aby mohl urazit cca půl kilometru. Své okolí bude sledovat širokoúhlými kamerami a díky tomu bude moci posloužit jako průzkumník pro samotné vozítko, aby mu hledal optimální cestu. Ve výsledku tak může létající dron zvýšit pokrytí terénu trojnásobně, ušetřit vozítku cestu do oblastí, které by se nakonec ukázaly jako nezajímavé a naopak najít taková místa, kde bude provádění věděckých experimentů nejslibnější.

NASA ale musí nejdříve přijít s takovým dronem, který se bude schopen autonomně pohybovat vzduchem a především si sám vyhledat místo k přistání. Lidská obsluha do jeho řízení nebude moci vůbec zasáhnout, neboť signál z Marsu na Zemi doletí daleko později poté, co dronu dojde energie. Mars 2020 by ale díky dronu už nemusel jako teenager nebo Zdeněk Škromach pořizovat vlastní selfie. Měl by vlastního fotografa.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář