www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA zachytila paprsky gama z oblasti srazivších se černých děr

NASA zachytila paprsky gama z oblasti srazivších se černých děr
, , aktualita
V únoru letošního roku zařízení LIGO detekovalo gravitační vlny ze dvou černých děr, které se srazily ve vesmíru. Potvrdila se tak teorie Alberta Einsteina, která je shodou okolností stará sto let. Nyní byl ze stejné oblasti zachycen i záblesk záření gama.reklama
Gravitační vlny zachycené v únoru měly dle zjištění vědců z NASA původ ve dvou černých dírách, které se spirálovitě přibližovaly k sobě, až se srazily. Obě měly mít hmotnost asi 30 našich Sluncí (Sluneční hmotnost) a v okamžiku jejich srážky byla uvolněna trojnásobná energie, kterou disponuje Slunce, a to ani ne ve čtvrtině sekundy.

Po této kolizi, se astronomové zaměřili na data z různých teleskopů, aby zkusili najít něco navíc, třeba známky záření z dané oblasti. Na starost si to vzal tým Fermi, kde pracuje také Adam Goldstein, dle nějž vědci ani nepředpokládali, že by něco našli. Když se "potkají" dvě černé díry, tak se totiž nesrazí a nespojí v jednu během chvilky, trvá to miliony let, než se k sobě spirálovým pohybem dostatečně přiblíží. Vědci tak předpokládali, že už dlouho předtím "vyluxovaly" své okolí od veškeré hmoty, přičemž ta přitom může být zdrojem světla, zatímco ony samotné ne. V průběhu kolize černých děr by se tedy dle všeho nemělo uvolňovat žádné světlo ani záření, ale přesto se ve stejné oblasti v momentu srážky a zachycení gravitačních vln něco objevilo.

Teleskop Fermi provozovaný americkou NASA zachytil záblesk záření gama, a to ani ne sekundu poté, co se černé díry začaly spojovat. Byla by tak velká náhoda, kdyby byl původ tohoto záblesku jinde než v oblasti srážky černých děr, ale jistota to není. Dle Goldsteina je šance asi 1:500, že záblesk vznikl někde jinde, a není tedy spojen s černými děrami, takže vědci se už mohou začít ptát, jak je možné, že byl zachycen, když dle všeho se nemělo objevit žádné.
- gravitační vlny zachycené zařízeními LIGO -


Potvrzení tohoto fenoménu nebude snadné. NASA prostě potřebuje, aby LIGO nebo jiné k tomu vhodné zařízení zachytilo další kolizi černých děr a také bude ještě probíhat diskuze o tom, co zachytil teleskop Fermi. Svou zprávu přinesla také INTErnational Gamma-Ray Astrophysics Laboratory (INTEGRAL), jejíž nástroj prý neviděl to, co Fermi, ale také nejde přímo o detektor paprsků gama. Dle Goldsteina tak není jasné, zda by v INTEGRAL vůbec byli schopni záblesk pozorovat.

Jaké jsou tedy šance, že LIGO v dohledné době zpozoruje další srážky černých děr? Více než slušné. V několika příštích letech budeme mít prý možnost sledovat tento fenomén s 90procentní pravděpodobností, takže se vědci jistě také zaměří na to, zda po něm bude následovat záblesk.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek