www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA zveřejnila přes tisíc nových fotografií Marsu

NASA zveřejnila přes tisíc nových fotografií Marsu
, , aktualita
NASA nám přináší další velkou nálož fotografií Marsu, kterou pořídila sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Jde přesně o 1035 fotografií zaslaných z oběžné dráhy Marsu zpět na Zemi, které byly postupně zachyceny.reklama
Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) byl vyslán na cestu k Marsu 12. srpna 2005, čili přesně před jedenácti lety. Na oběžnou dráhu planety se dostal o sedm měsíců později a od listopadu 2006 se dostal na takovou orbitu, odkud už mohl začít pracovat. Doplnil tak už jako šesté zařízení satelity a rovery, které již na/u Marsu pracovaly, a to konkrétně Mars Global Surveyor, Mars Express, 2001 Mars Odyssey a dva Mars Exploration Rover (Spirit a Opportunity). Global Surveyor a Spirit se ale brzy odporoučeli.

MRO s sebou nese řadu vědeckých nástrojů, a to různé kamery, spektrometry a také radar, s jejichž pomocí sleduje povrch planety, posloupnost vrstev jejích hornin, dále mapuje přítomný led, různé minerály, formující se písečné duny, případné dopady těles a jiné. Za úkol má také dláždit cestu pro příští mise, a to tak, že sleduje marťanské každodenní počasí, podmínky na povrchu, hledá vhodná místa pro přistání (budoucí mise ExoMars, InSight a jiné) a bude moci posloužit také jako komunikační systém. Ten je přitom schopen vysílat na Zem více dat, než všechna předchozí zařízení dohromady.

Nyní k nám MRO vyslal novou dávku obrazových dat, které postupně nasbíral a jde o celkem 1035 fotografií. Nedávno nastalo vhodné období pro nerušené zasílání dat na Zemi, což se děje každých 26 měsíců. Jak se můžete podívat na webu s aktuální pozicí planet, Mars byl nedávno v opozici, takže se přiblížil k Zemi a mohl nerušeně vysílat.

Nové fotografie jsou k dispozici na HiRISE, čili webových stránkách kamery High Resolution Imaging Science Experiment, kde najdete snímky jako tyto:
dunové pole Kolhar u severního pólu pojmenované dle fiktivního světa Franka Herberta
strmé svahy na východu Noctis Labyrinthus
jedna z možných oblastí pro přistání mise Mars 2020
sever regionu Sinus Meridianimalý, ale mladý impaktní kráter


Zdroj: HiRISE
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře