www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nastává válka digitálních asistentů?

Nastává válka digitálních asistentů?
, , aktualita
Zatím tu byly dvě digitální asistentky. Siri od Applu a Cortana od Microsoftu. Teď Google představil svého Assistanta a vypadá to na tuhou bitvu. Všem zúčastněným jde totiž o prestiž a některým i o peníze.reklama
Nejdřív pár slov o novince. Google Assistant je podstatným rozšířením aplikace Google Now, která na Androidu pomáhá s hlasově ovládaným vyhledáváním. Viděno jiným zorným úhlem by se chtělo až říct, že pomáhá nahánět uživatele k vyhledávači Googlu, ale pravda je taková, že k němu nikdo nikoho moc nahánět nemusí. Google Search je dost atraktivním cílem sám o sobě.

Novější bráška aplikace Now, Assistant, toho umí víc. Podle toho, co bylo dnes uvedeno na konferenci I/O 2016 v Mountain View, dokáže Assistant vést inteligentní konverzaci a reagovat na požadavky uživatele vzešlé v jejím průběhu. Například se zeptáte, kdo režíroval film XY. Assistant promptně odpoví a vaši doplňující otázku, jaké další filmy má tento režisér na svědomí, rovněž zodpoví správně.

Důležité je, že Assistant chápe kontext celé debaty a jednotlivé dotazy neposuzuje izolovaně, ale v celkovém rámci příslušné diskuse s uživatelem. Úroveň konverzace a její komfort se tak díky technologickému pokroku zase posouvají o kus výš a Google získává mírný náskok. Prozatím na Androidu, ale kdo ví, co dalšího přinese budoucnost.

Zdánlivě logická dělba teritorií by byla, kdyby se každý výrobce držel svého vlastního ekosystému. Apple se Siri iOSu a výhledově i OS X, Google s Assistantem Androidu a Microsoft s Cortanou Windows 10. Jenže Microsoft už udělal výpad na cizí území, když před pár měsíci nabídl Cortanu pro iOS i pro Android. Udělá teď analogický krok Google a nabídne Assistanta pro PC s Windows?


Logo Googlu


Byla by to efektivní odplata. A pokud by měl podobný úspěch jako kdysi s Chromem, Microsoft by určitě neměl radost. Celá záležitost má ovšem nejen prestižní rovinu a snahu demonstrovat technologickou vyspělost a schopnosti Redmondu, Cupertina a Mountain View. Celá věc má i praktický a ekonomický dopad – v důsledku jde také o podíl na trhu vyhledávačů.

Cortana nahání uživatele Windows 10 k Bingu a Google Search tak ztrácí. Assistant ve Windows by tenhle problém pomohl elegantně řešit ve prospěch Googlu. Jinak Siri se asi bude držet iOSu a od podzimu i OS X, takže tady Microsoftu naštěstí nic nehrozí. Navíc Apple samozřejmě nemá vlastní vyhledávač, takže má jiné cíle a jinou strategii.

Jak to všechno dopadne pro jednotlivé zúčastněné hráče samozřejmě nevím, ale obecně je téměř jasné, že digitální asistenti tady s námi zůstanou a asi se jich už nezbavíme. Tedy v Česku je vlastně klíčová otázka bohužel položena jinak – kdy asistenti nabídnou podporu češtiny a budou tak moct fungovat také u nás.

Zdroj: BGR
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik