www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nástupce Hubbleova teleskopu se dokončuje, poletí za dva roky

Nástupce Hubbleova teleskopu se dokončuje, poletí za dva roky
, , aktualita
Dobré zprávy přicházející z agentury NASA sdělují, že po letech zpoždění naplněných i problémy s financováním pokračuje sestavování James Webb Space Telescope (JWST) dle plánu a naplánován je již jeho start, který proběhne v roce 2018.reklama
James Webb Space Telescope je často označován za náhradu Hubbleova teleskopu, ovšem NASA jej raději označuje za jeho nástupce. To i proto, že je nástupce z vědeckého hlediska, neboť k jeho vytvoření vědce přiměly snímky a informace získané právě díky Hubbleovu teleskopu. JWST poslouží pro sledování velice vzdálených míst ve vesmíru, kam Hubble už nedohlédne. Zapotřebí je totiž teleskop schopný sledovat infračervené spektrum, který umožní sledovat jedny z prvních galaxií. Hubble a JWST si tedy nebudou přímo konkurovat, čili starý teleskop bude stále sledovat vesmír v optickém a ultrafialovém spektru a druhý si vezme na starost právě infračervené. Hubble tedy také částečně zvládne infračervené spektrum, stejně jako JWST dokáže nahlédnout do viditelného, ale jejich specializace to není.

JWST má také mnohem větší zrcadlo než Hubble, respektive hexagonální zrcadla, což je také základní předpoklad pro schopnost dohlédnout hlouběji do vesmíru, s čímž je pochopitelně spojeno nahlížení do vzdálenější minulosti až k pokraji tzv. temného věku vesmíru. Rozdíl mezi teleskopy je také v tom, že Hubble obíhá na nízké orbitě ve výšce 595 km, zatímco JWST bude 1,5 milionu kilometrů od Země, tedy až v druhém libračním bodu (Lagrange 2). Gravitace Země tak bude teleskop držet na oběžné dráze kolem Slunce, přičemž Země bude stále v pozici mezi teleskopem a Sluncem, a bude jej tak částečně chránit před jeho zářením.
- průměr zrcadel teleskopů Hubble a JWST: 2,4 vs. 6,4 metru -


NASA oznámila, že zrcadlová plocha JWST složená z 18 tabulek bude brzy dokončena a zveřejněná fotografie tomu nasvědčuje. Poté budou následovat kalibrace různých částí teleskopu prováděné v hlubokém mrazu a lze předpokládat, že stejně jako v případě Hubbleova teleskopu se budou schopnosti teleskopu postupně rozšiřovat a vylepšovat. Nicméně již zpočátku má JWST dosáhnout svého konečného cíle, tedy dohlédnout až k hranici temného věku, za niž už nedohlédne žádný jiný teleskop. V té době už tedy světlo mělo existovat, ale vesmír ještě nebyl průhledný.

To ale neznamená, že se už nebudou stavět žádné další teleskopy. V roce 2024 má být dokončen European Extremely Large Telescope (E-ELT), jehož plocha bude 978 metrů čtverečných, ovšem tento teleskop bude pracovat na zemi a ne ve vesmíru. Výhoda většího úhlového rozlišení je ale zastíněna tím, že takový teleskop musí vesmír sledovat skrz atmosféru, která umožní sledovat objekty ve viditelném spektru či sledovat rádiové vlny, ale s infračerveným, ultrafialovým a rentgenovým zářením už je to zcela jiné.

Rok 2018 tedy přinese pro astronomy velkou událost, když se JWST vydá na podzim do vesmíru. To tedy v případě, že nyní už vše půjde dobře a neobjeví se neočekávané problémy.

Zdroj: NASA
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek