www.svethardware.cz
>
>

Nature: viditelné světlo má potenciál nahradit rentgen

Nature: viditelné světlo má potenciál nahradit rentgen
, , aktualita
Časopis Nature popsal pokusy s viditelným spektrem světla, které by mohlo v budoucnu nahradit i rentgenové záření využívané v lékařství a laserové světlo by zase mohlo posloužit při operacích pro odstraňování nádorů.reklama
Vědci vycházejí z toho, že viditelné světlo má schopnost procházet objekty, a to třeba i lidskou tkání, což si ostatně můžeme vyzkoušet sami s využitím silného světla, kterým si můžeme prosvítit třeba prsty. Světlo tak může jednoho dne nahradit rentgenové záření, které je pro organismus škodlivé, ovšem to samozřejmě nebude bez problémů. Potíž je v tom, že světlo je v objektu buď absorbováno, nebo se v průběhu procházení skrz něj značně rozptýlí. Úkolem vědců je využít tohoto rozptýleného světla a opět je "sestavit" tak, aby z něj mohl být vytvořen celkový obrázek.

Využili k tomu techniku, kterou si vypůjčili z astronomie, kde je využívána pro korekci zobrazovacích chyb, které v obrazu způsobila zemská atmosféra. V jejich případě je ale zemskou atmosférou lidské tělo, které na světlo přeci jen působí jinak. Výzkumníci si přizpůsobili astronomickou techniku s využitím laseru, jehož paprsek procházel prostorovým světelným modulátorem (zařízení ne nepodobné dnešním LCD displejům pro chytré telefony), jenž zpožďoval různé složky paprsku. Následně už paprsek prochází zkoumaným objektem, za nímž je detektor, který se snaží zjistit, odkud rozptýlené světlo přichází, aby mohl vytvořit celkový obrázek.

První zkoušky prý byly překvapivě úspěšné, ale byl tu prostor pro vylepšení. To zajistily ultrazvukové vlny, které se soustředí na jeden bod uvnitř objektu a pokud skrz něj projde světlo, trošku se změní jeho frekvence. Za objektem je pak umístěno zrcadlo, které zpět pošle jen světlo se změněnou frekvencí, to se vrátí do bodu, kde se soustředí ultrazvukové vlny a jeho energie posílí přicházející paprsky a pak opět nastoupí detektor, který postupně tvoří vnitřní mapu objektu. Musí se k tomu ale využít fluorescenční barvivo, které díky laseru vytvoří detekovatelnou záři a právě proto výzkumníci v tomto pokusu využili jen 50 mikrometrů velké a z fluorescenčního materiálu vyrobené řecké písmeno

π

schované za neprůhledným materiálem. V případě využití ve zdravotnictví se tedy počítá se vstříknutím speciálního barviva do tkáně, což se používá už dnes.

Pokus byl tedy úspěšný a nakonec se podařilo vytvořit obrázek řeckého písmena. Bylo k tomu ale třeba zaměřit objekt několikrát pod různými úhly a teprve poté byl počítač schopen dát dohromady vzory a reprodukovat obraz. Výhodou této metody je, že původní zdroj laseru i konečný detektor jsou na stejném místě, ovšem bude třeba ji značně zrychlit, aby byla použitelná.

Touto metodou se ale už podařilo zmapovat myší ucho, což je slibný start a příslib, že by se skutečně mohl objevit zcela nový způsob nahlížení do útrob lidského těla. Metoda by se ale mohla využít třeba v archeologii a restaurování objektů, protože dá nahlédnout pod staré vstvy barev.

Zdroj: Nature
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře