www.svethardware.cz
>
>

Nebezpečná elektronika v autech, hackeři získali kontrolu nad Jeepem Cherokee

Nebezpečná elektronika v autech, hackeři získali kontrolu nad Jeepem Cherokee
, , aktualita
Mnoho elektroniky v autech nemusí být vždy jen k užitku. Systém Uconnect vozidel Jeep Cherokee se totiž dá hacknout a útočníci mohou ovládat mnoho životně důležitých systémů včetně volantu nebo brzd.reklama
Čím jsou auta "chytřejší", tím jsou i nebezpečnější, protože původně mechanické ovládání je dnes nahrazováno elektronickým i tam, kde by nemělo. Elektronické řízení je závislé nejen na elektřině, ale také na softwaru, což je právě obrovský kámen úrazu. V nedávné době hackeři ukázali, že se dokázali nabourat i do firem zabývajících se bezpečností. Je tak jen otázkou času, kdy se běžně budou hackovat i auta a někteří lidé to umí už dnes. Charlie Miller (bezpečnostní technik Twitteru) a Chris Valasek (bývalý hacker NSA) už v roce 2012 koupili z grantu DARPA Toyotu Prius a Ford Escape. Celý rok pak strávili snahou dostat se do těchto aut a přes diagnostický port (OBD2) se jim nakonec podařilo ovládat některé ze systémů těchto aut.


Jeep Cherokee 2015


Protože výrobci nevzali jejich prvotní varování moc vážně (vyžadovala fyzický přístup k autu a jeho OBD2 konektoru), v dalším roce se registrovali jako mechanici aut a stáhli veškeré dostupné technické manuály a diagramy 24 vozů. Studovali, jak moc izolované jsou jednotlivé systémy v autech a Jeep Cherokee byl vyhodnocen jako nejsnáze hacknutelný model. Další rok jim trvalo, než vše zpracovali. Původně si mysleli, že půjde hacknout pouze auto na jedné bezdrátové síti, tedy v řádu metrů. Nakonec ale zjistili, že získali přístup ke všem autům vybaveným systémem Uconnect na síti operátora Sprint, kterého využívá Jeep pro svůj model Cherokee 2013 a novější. Celkem to dle prvních odhadů mělo dělat 471 tisíc těchto vozidel.

Redaktor Andy Greenbeg z magazínu Wired si to vyzkoušel na vlastní kůži. S hackery provedl test, kdy jel po silnici a oni se mu ze vzdálenosti 10 mil od auta v předem neurčený okamžik nabourali do auta (elektronicky). Nejprve zapnuli klimatizaci naplno, naladili rádio na místní hip-hopovou stanici a pustili ji pořádně nahlas, zapnuli mu stěrače a pustili ostřikovače. To ale není zdaleka všechno. Na dálku posléze ovládali i plyn a odpojili i brzdy. Dvoutunové auto pak nechali poslat do příkopu. Pokud je zařazená zpátečka, lze dokonce ovládat i volant a zatáčet. Společnost Jeep/Chrysler už byla o problému informována koncem minulého roku a nyní svolává 1,4 milionu vozů, kterých se tento problém týká. Patch nahrají majitelům v servise nebo jej mohou nainstalovat pomocí USB klíčenky. No nebylo na světě krásně, když auta byla ještě "hloupá"?

Zdroj: wired.com, adage.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře