www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nečekaný návštěvník: Zemi o Halloweenu mine asteroid

Nečekaný návštěvník: Zemi o Halloweenu mine asteroid
, , aktualita
NASA včera oznámila, že byl teprve před několika dny objeven asteroid, který 31. října těsně mine Zemi. Pochopitelně mluvíme o kosmickém měřítku, takže jde o statisíce kilometrů, ale asteroid nebude od Země o moc dál než Měsíc.reklama
Před asi jedenácti dny tak byl havajským zařízením Pan-STARRS I objeven asteroid, který dostal označení 2015 TB145. Dle odhadů má v průměru 280 až 620 metrů a vesmírem letí rychlostí přes 126.000 km/h. Zemi se přiblíží již v příští sobotu, tedy 31. října, kdy se dostane na 1,3násobek střední vzdálenosti Měsíce od Země, což je nějakých půl milionu kilometrů. Poslední takto těsný průlet podobného vesmírného tělesa nastal v roce 2004, kdy se asteroid 2004 XP14 dostal na 1,1násobek vzdálenosti Měsíc-Země. Další podobná událost by měla nastat až v srpnu roku 2027, kdy se má přiblížit asteroid 1999 AN10 na vzdálenost odpovídající odstupu Měsíc-Země (384.403 km).

Dle NASA má asteroid 2015 TB145 extrémně excentrickou dráhu s vysokou inklinací, což je důvod, proč byl objeven tak pozdě. Při svém průletu kolem Země samozřejmě nebude viditelný pouhým okem, však je moc malý a nemá ocas komety, ale amatérští astronomové s dostatečně dobrým vybavením by si jej mohli najít. Putovat bude souhvězdím Orionu přesně v 18:18 CET (více zde).

V rámci Near-Earth Object Observations Program americké NASA tak bylo objeveno do 16. října tohoto roku už 13.251 objektů, které prošly relativně blízko Země a z toho 877 jsou asteroidy s průměrem alespoň 1 kilometr. A celých 1635 těles bylo označeno za potenciálně nebezpečné asteroidy (PHA - Potentially Hazardous Asteroids). Žádný z nich se ale dle NASA nemá v dohledné budoucnosti natolik přiblížit k Zemi, že by ji mohl ohrozit, ovšem do toho pochopitelně nejsou zahrnuta tělesa jako 2015 TB145, která přilétají nedetekována. Pokud jde ale o známá tělesa, šance na srážku se Zemí je pro příštích sto let jen desetina promile.

Zdroj: Sciencealert
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení
Microsoft dle aktuálních údajů v posledním půlroce značně pokročil v rozšiřování systému Windows 10. Z březnových 270 milionů instalací se postupně dostal až na dnešních 400 milionů. Znamená to, že W10 se rozšiřuje rychleji než kterýkoliv jeho předchůdce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu" Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu"
Společnost Google pro svou službu Translate připravila nový překladový systém GNMT, o němž říká, že výrazně sníží počet chyb. Google dokonce uvádí, že se úroveň překladu systému GNMT blíží tomu, čeho jsou schopni lidé.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře