www.svethardware.cz
>
>

Nejstarší počítač světa datován do roku 205 před Kristem

Nejstarší počítač světa datován do roku 205 před Kristem
, , aktualita
Nové kolo zkoumání tzv. Mechanismu z Antikythéry odhalilo, že toto zařízení, které je obecně označováno za světově první známý počítač, bylo používáno dříve, než se myslelo. Nově stanoveným datem je tak 205 před naším letopočtem.reklama
Mechanismus z Antikythéry je tedy dle nových zjištění o až sto let starší, než se doposud myslelo. Byl používán Řeky pro předpovídání zatmění a pozic planet, přičemž vědci si doposud mysleli, že systém byl založen na trigonometrii, ale tato oblast neměla v dané době ještě existovat. Tudíž namísto toho měl pracovat s babylónskou aritmetikou. Vědci k tomuto poznání měli dojít dalším studiem samotného mechanismu a také zkoumáním babylónských záznamů týkajících se zatmění. Pomocí jisté vylučovací metody srovnávali dosud objevené části mechanismu se záznamy, zatímco se stále prohledává starý vrak lodi v naději, že se najdou další součásti mechanismu či jiné důkazy, které by celou záhadu lépe osvětlily.

Tento mechanismus byl totiž součástí nákladu v obchodní lodi, která kolem roku 80 před Kristem ztroskotala poblíž ostrova Antikythéry. Vrak byl objeven na samotném začátku 20. století v hloubce 42 metrů. Artefakty začaly být vyzvedávány až koncem padesátých let a patřily mezi ně bronzové i mramorové sochy, ovšem záhadný kus bronzu byl náhodou vyzvednut již rok po objevení vraku a rozpoznáno v něm bylo soukolí uzavřené v dřevěném rámu. Ten se ovšem zanedlouho rozpadl a vysypaly se z něj desítky ozubených koleček a dalších dílků. Postupně počet objevených fragmentů narůstal a dnes je jich více než osmdesát.

Ovšem mořská voda postupem času zanesla celý mechanismus připomínající hodinový strojek tak, že nebylo možné rozpoznat jemné zuby koleček, které byly vyříznuty z tenkých 2mm bronzových desek. To tedy značně ztížilo jeho zkoumání, přičemž ani nebylo možné jej s něčím srovnat, neboť nic podobného mechanismu z Antikythéry nebylo dosud objeveno.

Následovala řada teorií o funkci mechanismu. Mluvilo se o něm jako o astrolabu, hodinách, ale lepší obrázek poskytla až metoda zkoumání pomocí paprsků gama, dle čehož vědci v 70. letech zjistili, že zařízení dávalo svým strůjcům informace o pozici a pohybu Slunce a Měsíce. Otáčením kličky si tak "operátor" mohl sledovat postavění těles v průběhu ročních období a předpovídat jejich pohyb. Tehdy bylo stanoveno i to, že mechanismus pochází z Rhodu, kde vznikl kolem roku 87 před Kristem, čemuž odpovídalo i datování nalezených amfor a mincí.

Zdroj: Engadget
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře