www.svethardware.cz
>
>

Nejtenčí tranzistor na světě má šířku tři atomy

Nejtenčí tranzistor na světě má šířku tři atomy
, , aktualita
Výzkumníci z Cornellovy univerzity boří hranice, na základě TMD představili nejtenčí tranzistor na světě s tloušťkou pouhé tři atomy. To do budoucna přinese spoustu inovace ve světě procesorů a techniky obecně.reklama
Vše je postaveno na poměrně nové efektivní metodě, která umožňuje vytvářet materiál známý jako TMD (transition metal dichalcogenide). Takový materiál je extrémně tenký, ale vysoce vodivý a většinou má tvar tenkého filmu. Ten může být použit snad všude, od polovodičů až po ohebné nositelnosti.

Obzvláště velké uplatnění může najít v procesorech, protože s tradičním křemíkem se pomalu dostáváme na hranu co nejmenších procesorů, ale tato technologie může zajít ještě dál. Například ve spojitosti s grafenem, který vypadá, že by mohl být vážným kandidátem na nahrazení křemíku v dnešních čipech.


TMD je navíc v mnoha ohledech lepší než jiné technologie výroby. Výroba TMD probíhá za 550 stupňů Celsia 26 hodin, výsledkem je 200 ultratenkých tranzistorů s minimálními vadami a s vysokou pohyblivostí elektronů. Průměrná úspěšnost je 99 %, takže z 200 jsou pouze dva špatné.

Samotný projekt má ještě nějaké nedostatky. Zatím mají problémy napodobit podmínky výroby v jiných laboratořích, takže se výroba obtížně přenáší. Dále by bylo dobré, kdyby se výroba mohla provádět za menší teploty, než je 550 stupňů Celsia. Největší výzva ale je produkovat tranzistory konzistentně.

Zdroj: The Verge

Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek