www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Největší úspěchy a průšvihy Microsoftu v roce 2015

Největší úspěchy a průšvihy Microsoftu v roce 2015
, , aktualita
Je konec roku a nastává čas bilancování, takže web PC World přinesl svůj přehled největších úspěchů i průšvihů Microsoftu v roce 2015. Protože jde o zajímavý přehled, rozhodli jsme se zprostředkovat vám ho a přidáme i vlastní kategorii otazníky.reklama
Redaktor Mark Hachman z PC Worldu dnes nabídl svůj přehled úspěchů a průšvihů Microsoftu v roce 2015. Našel sedm bodů v obou kategoriích. Nedalo mi to, abych původní zdůvodnění neupravil podle sebe. Nechtělo se mi jen přeložit originální verzi, kterou nakonec najdete v původním článku.

Úspěchy Microsoftu v roce 2015:
 • Windows 10 – nový operační systém přinesl rychlé a časem i stabilní jádro a několik zajímavých změn. Někdy jde o návrat starých a osvědčených prvků, jako je třeba nabídka Start. Tempo růstu počtu uživatelů je vysoké, ale postupně zpomaluje.
 • Surface Pro 4 – z původního demonstrátoru možností nových Windows na poli tabletů (či spíše konvertibilních zařízení) se postupem doby stává oblíbená platforma, kterou čtvrtý model této řady zase posouvá o kus dopředu.
 • Surface Book – Microsoft se soustředil i na oblast notebooků a přišel s tímto zařízením, které odvážně vyzvalo na souboj populární MacBooky.
 • Continuum – tato funkce Windows 10 Mobile umožňuje udělat z chytrého telefonu téměř stolní počítač. Kdyby nic jiného, tak Redmond je na tomto poli zřejmě první. Hlavním úspěchem je, že po technické stránce koncept opravdu funguje.
 • HoloLens – během roku se Microsoftu podařilo uspět s těmito brýlemi v řadě oblastí a nabídnout úplně nové možnosti práce. Vypadá to, že brýle HoloLens budou úspěšné i v roce 2016.
 • Office 2016 – nová verze kancelářského balíku pokračuje v úspěšné řadě a nabízí nové, zajímavé možnosti v oblasti týmové spolupráce.
 • Xbox One Experience – populární herní konzole Microsoftu dostala v listopadu vlastní verzi Windows 10, která mimo jiné nabízí podporu starších her z Xboxu 360.

One Windows Platform

Průšvihy Microsoftu v roce 2015:
 • Prohlížeč Edge – nový prohlížeč sice nabízí rychlé a moderní jádro, ale celkově jsou funkce dost „osekané“ a nejvíc asi chybí podpora rozšíření (doplňků), která sice byla slibována, ale nakonec nedorazila. Zastoupení prohlížeče na trhu je tak poměrně mizivé.
 • Windows 10 Mobile a hardware – nový operační systém i hardware toho nenabízí tolik, aby přetáhl uživatele z Androidu, nebo z iOSu. Ale jak je uvedeno výše, třeba funkce Continuum je rozhodně zajímavá.
 • Band 2 – od tohoto chytrého náramku si sice Redmond hodně sliboval, ale zatím to na velký úspěch nevypadá. Ne, že by produkt nebyl zajímavý, ale je dost zajímavý?
 • Project Islandwood – jde o získání aplikací pro mobilní verzi Windows jejich převzetím a překompilováním z aplikací určených původně pro iOS. Zatím se žádná lavina nespustila, ale dodám, že co není, může být.
 • Project Astoria – jde o jakousi pseudoemulaci Androidu, která má umožnit běh aplikací z něj po jejich úpravě. Podle všeho tento projekt skončil „u ledu“.
 • Windows Store – Microsoft sice přišel s jednotným tržištěm, ale to se zatím vůbec nemůže měřit s konkurencí od Applu a Googlu.
 • OneDrive - omezení kapacity zdarma bylo podle mě asi největším průšvihem Redmondu v uplynulém roce.
Za sebe bych přidal kategorii otazníky:
 • Windows 10 – ano jsou rychlé a celkem stabilní, ale spousta věcí stále nefunguje a dost uživatelů se vrací k předchozím verzím Windows.
 • Windows 10 Mobile – tuhle mobilní verzi Windows bych zatím úplně nezatracoval a zkusil bych dát jí čas.
 • Univerzální aplikace – tohle je pro mě největší otazník. Univerzální aplikace mohou fungovat, ale zatím je otázka, jak nakonec dopadnou.
 • Project Islandwood – koncept nakonec může zabrat, ale potřebuje čas.
 • Windows Store – stejné zdůvodnění jako v předchozím případě.
Podělte se v diskuzi, jak vidíte rok 2015 v podání Microsoftu vy.

Zdroj: PC World
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře