www.svethardware.cz
>
>

Nevidomí dokáží použít zrakovou kůru pro provádění počtů

Nevidomí dokáží použít zrakovou kůru pro provádění počtů
, , aktualita
Marina Bedny z univerzity Johna Hopkinse zveřejnila závěry studie, dle níž dokáží lidé, kteří se již narodili jako nevidomí, využívat svou zrakovou část mozkové kůry pro provádění počtů. Dokazuje to další schopnosti mozku, jak se přizpůsobit.reklama
Už starší studie mozku lidí a zvířat ukázaly, že pokud je nějaký smysl oslabený nebo rovnou zcela nefunkční, dokáže příslušná část mozku začít zpracovávat vstup jiného smyslu, čímž jeho schopnosti posílí. Nevidomí se tak dokáží lépe orientovat v prostoru pouze s pomocí svého sluchu a jsou také případy, kdy se někdo naučil využívat svůj osobní sonar. Luskáním prstu a posloucháním tak dokázal určit, v jakém prostředí se nachází a kde jsou překážky. Stejně tak dokáží nevidomí využívat svou zrakovou mozkovou kůru, která se zapojí při čtení braillova písma a hluchá zvířata dokáží naopak využít část mozku zpracovávající sluchové vjemy pro prostorové vnímání objektů.

Nyní jde ale přeci jen o něco jiného. Marina Bedny z Johns Hopkins University chtěla se svými spolupracovníky vědět, jak daleko dokáže tato změna orientace mozkových částí dojít. Zvolena byla matematika, která má se smysly pramalou spojitost. Pomocí funkční magnetické rezonance bylo zkoumáno 17 lidí, kteří se již narodili nevidomí, a dále 18 zcela zdravých lidí. Ukázalo se, že při čtení vět s matematickými úlohami se u obou skupin "rozsvítila" okcipitální oblast mají na starosti zpracování zrakových vjemů. To je logické, když je k tomu třeba číst, a tedy využívat zrak a v případě čtení braillova písma je to také už známá věc. Jenomže nevidomí pak zapojili stejnou oblast i při samotném přemýšlení a řešení matematické úlohy, což u nepostižených jedinců vůbec nenastalo. Okcipitální oblast pak byla u nevidomých se vzrůstající obtížností úloh vytížena stále více, takže spojitost je vcelku zřejmá.

Studie tak ukazuje, že mozek je daleko více přizpůsobivý, než se dosud myslelo a téměř až modulární. Navíc se zjistilo, že zraková kůra se u lidí od narození nevidomých vyvíjí zcela normálně, a je tak evidentně běžně zapojována a už vůbec nezakrňuje. Studie ale už nezkoumá, zda jsou tedy nevidomí lidé v řešení matematických úloh lepší než vidomí, když zapojují větší část mozku. Je ale naděje, že někdy v budoucnu bude možné převést funkce z poškozených částí mozku do zdravých, neboť "pokud náše zraková kůra může sloužit k počtům, v principu můžeme jakoukoliv část mozku využít k čemukoliv". Zatím tedy pouze v principu a teoreticky.

Zdroj: PNAS.org
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek