reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

nForce2 Ultra 400 – ideál pro AMD

20.5.2003, Zdeněk Kabát, článek
nForce2 Ultra 400 – ideál pro AMD
Minulý týden vypustila nVidia dvě nové verze čipsetu nForce2, který se již dříve ukázal jako skvělé řešení pro procesory AMD. Zatímco nForce2 Ultra 400 přináší podporu 200MHz FSB pro Athlony XP, nForce2 400 je tu jako zástupce levnějšího segmentu. Podrobnosti se dočtete v tomto článku.
Když nVidia vstoupila na trh s čipovými sadami s prvním řešením nForce 420, spíše než rozšíření oblasti působení se dočkala posměchu. Ovšem nForce2 byl čipset jaksepatří s podporou dvoukanálových pamětí DDR400, skvělou výbavou díky SouthBridge MCP-T a také vynikajícími taktovacími vlastnostmi. Nyní vypustila nVidia aktualizované verze tohoto čipsetu – nForce2 Ultra 400 a nForce2 400.


Obr. 1 – Srovnání jednotlivých verzí čipsetu nForce2
klikněte pro zvětšení

Ještě dříve, než vůbec padl název nForce2 Ultra 400, se začaly hardwarové servery zmiňovat o steppingu C1 stávajícího čipsetu nForce2 SPP, který se měl lišit od dřívějších revizí podporou 200MHz FSB (nebo-li 400MHz v DDR). Jenže marketing dokáže divy, a tak nVidia vypustila tento nový stepping pod názvem, hádáte správně, nForce2 Ultra 400.

Tedy nic nového pod sluncem, specifikace zůstávají téměř stejné s nForce2 SPP – nově přidaná podpora 200MHz FSB pro Athlony XP (3200+ a vyšší), dále dvoukanálové paměti DDR400, AGP 8x a možnost propojení s obyčejnou verzí SouthBridge MCP, či vylepšenou MCP-T.

Novinkou je ovšem druhý oznámený čipset, nForce2 400. Tato sada je levnější verzí výše zmíněné a odlišuje se ve dvou věcech. Tou první je absence podpory dvoukanálových pamětí, takže nForce2 400 využívá pouze jeden 64-bitový kanál. Teoretická propustnost tak klesá na polovinu (z 6,4GB/s na 3,2GB/s), ale reálný dopad na výkon je mnohem menší. Druhou odlišností je nemožnost spárovat čipset se SouthBridge MCP-T, což značí, že půjde opravdu pro řešení pro málo náročné uživatele (čemuž by měla odpovídat i cena).

Posledním čipsetem v tabulce je tzv. nForce2 s grafikou GeForce4 MX, což není nic jiného než stávající nForce2 IGP. Integrovaná řešení nejsou ve většině případů volbou náročných uživatelů, a proto není podpora 200MHz FSB a pamětí DDR400 příliš žádaná. Přesto zamrzí, protože v případě upgradu by měli vlastnící čipsetu smůlu. Tento čipset je tedy také určen do mainstreamu až low-endu.


Obr. 2 – SouthBridge dodávané k čipsetům nVidie
klikněte pro zvětšení

Zde jsou ještě parametry SouthBridge, které budou dodávány k čipsetům nForce2. MCP-T disponuje plnou výbavou, kterou může nVidia nabídnout, včetně FireWire, duálního Ethernetu a zvukového systému Soundstorm, jehož kvalita se dá srovnávat i se Soundblasterem Audigy. MCP je modifikace určená pro levnější desky.

Ovšem nyní se objevily informace o novém SouthBridge MCP-S, který má být podobně jako VIA VT8237 či Intel ICH5 nejvyšším zástupcem mezi I/O řadiči dané společnosti. Písmeno "S" v názvu naznačuje podporu diskového rozhraní SerialATA, které se stává na nových deskách standardem a MCP-S bude také vybaven Gigabit Ethernetem. Zůstávají samozřejmě dřívější duální Ethernet (druhý 100Mbps řadič) a FireWire. Na základních deskách by se měl MCP-S objevovat od poloviny července.

Celkově vzato se u těchto čipsetů nejedná o nic převratného. nForce2 Ultra 400 je pouze nový stepping starého NorthBridge, nForce2 400 je tentýž čip zbavený dvoukanálového řadiče. Uvidíme, jak si povede nForce2 v souboji s čipsetem VIA KT600, který se ukázal více než důstojným soupeřem. Ale nVidia má stále co nabídnout, nyní i v levnějším segmentu.

reklama