Nové PCI-E 4.0 přijde v roce 2017

Nové PCI-E 4.0 přijde v roce 2017
, , aktualita
Rozhraní PCI je s námi již skoro deset let, konstantě vylepšuje komunikaci mezi základní deskou a různými kartami, nová verze má přijít se zvýšením rychlosti, a přesto si zachová poměrně zastaralé měděné propojení.reklama
PCI SIG (Special Interest Group) už vyvíjí nové rozhraní 4 roky, již od začátku si stanovila cíl, že nové rozhraní musí přenést 16 GT/s, to znamená Gigatransfers Per Second a v podstatě to značí, kolik bitů bude za vteřinu přeneseno. Takže v tomto konkrétním případě slot PCI-E 4.0 1x dokáže přenést 2 GB dat za vteřinu. Maximální výkon PCI-E 4.0 16x bude tedy představovat 32 GB/s, což je dvojnásobek oproti předchozí generaci.

Zajímavé je, že zachována zůstala technologie, se kterou bylo této rychlosti dosáhnuto. Jedná se o propojení za bázi mědi, což už je v dnešní době poměrně zastaralý materiál. Moc dalších informací ještě není dostupných, a to protože se ještě zkrátka neví. Slot je stále ve vývoji, momentálně je k dispozici verze 0.7, to znamená, že na alfa verzi (1.0) si ještě počkáme do roku 2017.

PCI-E sice použije nový konektor, ale i tak bude zajištěna zpětná kompatibilita, takže do nového slotu budete moct strčit i starší grafické karty (a jiné karty), které budou mít rozhraní PCI-E 3.0. To ale neplatí naopak, nové karty s rozhraním PCI-E 4.0 se do starých konektorů nevlezou.

"Udělali jsme hodně výzkumů na téma konektor - vyzkoušeli jsme všechno," řekl Al Yanes, prezident PCI SIG. "Máme některé špičkové elektrické inženýry - je vzrušující vidět, co se při vývoji děje."

Dále se Al Yanes vyjádřil k tomu, že 4. generace konektoru je poslední, která bude využívat mědi. Věří, že do 5. generace by se mohlo dostat optické spojení. Je to sice významná změna, ale jednou bude podle Ala Yanese stejně muset přijít a teď už se měď dostává na hranici svých možností.

"Doufám, že naši inženýři naleznou způsob, jak učinit optické spojení efektivní, co se týče nákladů, v době, kdy to bude potřeba," zakončil Al Yanes.

Zdroj: KitGuru.net
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře