www.svethardware.cz
>
>

Nový čip z MIT: miliony tranzistorů a 850 optických elementů

Nový čip z MIT: miliony tranzistorů a 850 optických elementů
, , aktualita
Jednou z možností, jak prodloužit platnost Mooreova zákona, je využití optických elementů v čipech, popřípadě vytvoření celých optických čipů. Výzkumníci nejen z MIT zatím vytvořili optoelektrický čip z milionů tranzistorů a 850 optických komponent.reklama
Na vývoji nového optoelektrického čipu spolupracovali výzkumníci z MIT (Massachusetts Institute of Technology), University of California v Berkeley a University of Colorado v Boulderu. Tento procesor obsahuje přes 70 milionů tranzistorů (pro srovnání, Pentium 4 na 130nm procesu jich mělo 55 milionů) a pak jde především o 850 optických komponent. Ty slouží k propojení procesoru s jeho pamětí, takže jde o tenounká optická vlákna pro přenos dat, přičemž na jejich koncích jsou nezbytné komponenty pro převod optického signálu na elektrický.

Tento čip byl již ukázán v akci, a to s využitím jistého grafického programu pro práci s 3D obrazovými daty. Srovnáván byl s jistým klasickým počítačovým procesorem a v porovnání s ním měl dosáhnout výrazně vyšší datové propustnosti při srovnatelné spotřebě. Zpráva mluví o 10 až 50x vyšší propustnosti a udávána je také trošku podivná hodnota 300 gigabitů za sekundu na čtvereční milimetr.

Dle autorů čipů by tato technologie mohla v blízké budoucnosti posloužít především v datových centrech, kde je propustnost obzvláště důležitá. Krom výkonu jde také o snížení spotřeby, neboť dnes právě v datových centrech padne 30 procent spotřebované energie na přenos dat mezi procesorem, paměťmi a síťovými prvky.

Ovšem o podobnou věc se již v newyorské továrně pokoušela společnost GlobalFoundries, která vyrobila prototyp čipu využívající infračervené světlo. Dle této firmy je zatím velice problematické upravit existující výrobní linky tak, aby mohly spolehlivě tvořit takové čipy. A to ještě ani nešlo o moderní výrobní technologie, bez nichž by optoelektrické čipy nemohly klasickým elektrickým konkurovat, tedy alespoň v hi-endu. To se ale může rychle měnit s tím, jak bude stávajícím technologiím docházet dech, což nás ale v nejbližších letech ještě nečeká. Nicméně to neznamená, že se optoelektrické čipy nemohou objevit na trhu dříve. Chce se o to postarat jeden z autorů tohoto čipu, který již založil společnost s cílem dostat jeho nástupce na trh.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře