www.svethardware.cz
>
>

Nový polymer nabídne paměťový efekt i velkou sílu

Nový polymer nabídne paměťový efekt i velkou sílu
, , aktualita
Polymery obvykle bývají flexibilní, nebo silné ovšem výzkumníci z University of Rochester vyvinuli nový typ, pro který platí obojí. Můžeme jej tedy roztáhnout do různých podob, ale pokud jej pak zahřejeme, s pozoruhodnou silou se smrští do původního tvaru.reklama
Tento flexibilní polymer s paměťovým efektem tak dokáže své smrštění provést se značnou silou. Pokud bychom jej tedy natáhli a pak nechali zase smrsknout do původního tvaru, zvládl by to i se zátěží rovnající se 1000násobku své hmotnosti.

Výzkum na univerzitě v Rochesteru vede Mitch Anthamatten, který nový polymer vyvinul společně s doktorandem Yuanem Mengem. Klíčem pro jeho vytvoření bylo ovládnutí krystalizace, která závisí na teplotě. Při natažení materiálu se dlouhé polymerové řetězce deformují v krystality, díky čemuž se materiál zafixuje v podobě, do jaké jsme jej mechanicky uvedli. Po zahřátí se síť krystalitů rozpadne a polymer se vrátí do své původní podoby a právě krystality zde slouží pro uložení energie, která zajistí, aby se polymer smrskl zpět se značnou silou. Nicméně je možné jej natáhnout i příliš, že ve své nové podobě zůstane stabilní.

V aktuální podobě je polymer vyladěn tak, aby reagoval na teplotu cca 35 °C, takže stačí dotyk lidské ruky na to, aby se začal smršťovat. Anthamatten je schopen vytvořit jeho různé verze, které se budou vracet do původního stavu při vyšší či nižší teplotě. A co se týče jeho síly, tak si můžeme představit, že vlákno tohoto polymeru o průměru tkaničky dokáže při svém smrštění zvednout ze země litrovou lahev vody.


K čemu by tedy takovýto polymer mohl být? Anthamatten mluví především o zdravotnictví, a to například o samoutahovacích stezích a vedle toho by se mohl stát základem pro umělou kůži. Využitelný by mohl být také pro výrobu sportovního oblečení, které by se samo přizpůsobilo naší postavě.

Zdroj: Extremetech

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů