www.svethardware.cz
>
>

Nový solární projekt má nabídnout levnější energii než uhlí

Nový solární projekt má nabídnout levnější energii než uhlí
, , aktualita
V Dubaji odstartuje nový projekt výstavby solární elektrárny, který by měl ve výsledku nabídnout o třetinu levnější energii než nedávno zřízená uhelná elektrárna, která se nachází ve stejné oblasti. Mluví se konkrétněo 2,99 centech za kWh.reklama
V poslední době můžeme sledovat, jak se státy předhánějí v tom, kdo postaví sluneční elektrárnu schopnou vyrábět energii co nejlevněji. V minulém měsíci se prsilo Mexiko, ale jeho elektrárnu nyní chtějí trumfnout Spojené arabské emiráty o 15 procent nižší cenou, která se dostala na 2,99 centů za kilowatthodinu. To je něco málo přes 70 haléřů, což bychom si u nás jako cenu za energii jistě nechali líbit.
zrcadlová solární elektrárna Ivanpah v Mohavské poušti (USA)


Zmíněná elektrárna v Dubaji tak ještě nestojí, ale až bude zprovozněna, má do sítě dodávat až 800 MW energie. Ony necelé tři centy za kWh jsou přitom pozoruhodně nízká cena, až se někteří analytici začínají zajímat o to, jak jí chce stavitel elektrárny dosáhnout. Přímo se nabízí to, že taková elektrárna pak bude pro investory jen těžko výdělečný podnik, ale i to je holt spojeno s výběrovým řízením na velké projekty.

Vláda SAE zatím nezveřejnila, jaká že to firma získala jejich velkou zakázku, a tak není ani divu, že nejsou zatím známy ani jiné podrobnosti o chystané elektrárně. Teď jde o to, zda tento projekt bude opravdu úspěšný a zda bude následován dalšími, které nabídnou levnou sluneční energii. To ale mluvíme o velkých projektech, ovšem svou sluneční elektrárnu si může postavit každý, kdo má na to k dispozici vhodný prostor, například střechu svého domu. Zde ale také záleží na rozmachu dalších technologií, které mohou tento celý trh značně změnit a vedle toho tu máme i dopady vládních politik. Aktuální jsou především velké domácí baterie, které se přes den nabíjejí, protože majitelé jsou obvykle v práci nebo jinde. Připraveny jsou pak na to, až slunce zapadne a lidé se vrátí domů.

No a pak je tu především cena samotných solárních panelů. Dle Bloomberg mají Američané opět důvod k radosti, neboť jejich First Solar Inc. opět po třech letech vyrábí panely levněji než Trina Solar, největší výrobce v Číně. First Solar k tomu dospěl díky několikamiliardové půjčce od americké vlády a 775milionové investici do nových technologií. Pro First Solar je příznivá i projekce do budoucnosti, neboť v roce 2019 se má cena za watt dostat na 25 centů. Za posledních pět let tak vzrostla efektivita panelů (výkon/cena) First Solar o téměř 50 procent. V příštím roce se na trh dostanou ještě levnější panely, a to především díky tomu, že firma využije zařízení schopné vyrábět větší panely. Analytici přitom uvádějí, že Číňané naopak narazili na limit toho, jak mohou snižovat cenu polysilikonů a příslušných technologií a navíc se musí potýkat se zvyšující se cenou lidské pracovní síly.

Zdroj: Bloomberg, Extremetech
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře