www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nový výzkum vrací Triton do hledáčku vědců

Nový výzkum vrací Triton do hledáčku vědců
, , aktualita
Neptunův měsíc Triton byl v poslední době vedle Enceladu, Europy či Titanu poněkud opomíjený, ale nové výzkumy jej řadí mezi potenciální vodní světy s oceánem schovaným pod ledovou krustou. Opět se tak o něm začíná mluvit.reklama
Dříve byl Triton považován za jeden z nejzajímavějších měsíců ve Sluneční soustavě, ale pak byl zastíněn satelity Jupiteru a Saturnu. Nyní se však opět vrací na výsluní díky novému výzkumu, který dává jistou šanci, že jde o svět bohatý na vodu, která by navíc dle prasklin na povrchu mohla být velice hojná a tekutá v podobě podzemního oceánu. Jako obvykle se pak v souvislosti s tím začíná mluvit o životu.

Triton nám poprvé přiblížila sonda Voyager 2, která navštívila jeho Neptun v roce 1989 a zachytila na povrchu měsíce temné vertikální oblaky a objevila jeho dusíkovou atmosféru. Na povrchu Tritonu je vidět jen pár kráterů, což ukazuje na jeho geologickou aktivitu a dle měření by na něm mohl existovat i několik set kilometrů hluboký oceán. O tom mluví alespoň Terry Hurford z Goddardova vesmírného centra NASA, který své závěry nedávno prezentoval v Texasu.
tato fotografie ukazuje potenciální gejzíry jako indikaci tekuté vody pod povrchem


Máme tu tak další potenciální vodní svět, který by se mohl zařadit mezi ostatní, jako je Europa u Jupiteru s oceánem pod tlustou vrstvou ledu, což má platit i pro Ganymede a Callisto a také Saturnův Enceladus, jemuž z povrchu u jižního pólu dokonce tryskají gejzíry. Pak je tu i Titan opět s vodou pod vnější vrstvou a dokonce i Pluto by mohlo obsahovat tekutý podporchový oceán a pouze v případě Charonu si jsou vědci už víceméně jistí, že jeho voda pod povrchem dávno zmrzla. Triton je přitom o něco větší než Pluto a mělo by jít o objekt původem z Kuiperova pásu, který si Neptun v minulosti zachytil, na což ukazuje jeho retrográdní oběžná dráha (obíhá v opačném směru než jiné měsíce).dobře viditelné praskliny na povrchu Tritonu táhnoucí se i stovky kilometrů


Otázka je, zda má Triton uvnitř sebe dost tepla na to, aby udržoval vodu v tekutém stavu. Taková Europa má výstřednou oběžnou dráhu, takže na ní působí mohutné slapové síly, které třením vytváří teplo a pracují s celým povrchem. Triton má ale svou orbitu téměř dokonale kruhovou, takže takto vznikající slapové síly jsou velice slabé. Ovšem taková nemusela být vždy a Hurford říká, že v minulosti měl Triton určitě tekutý oceán pod povrchem a otázka je, zda ten přetrval dodnes.
snímek z Voyageru 2 loučícího se s Neptunem a Tritonem


Hurford ale objevil, že díky spirálovitému přibližování Tritonu k Neptunu, kvůli němuž by se tato tělesa měla za 3,5 mld. let srazit, dochází také k pnutí, které by vysvětlilo relativně mladé praskliny na povrchu. Bude tak třeba přehodnotit i pozorované výtrysky hmoty.

Nicméně z hlediska šance na vývoj života jsou stále z měsíců naší soustavy nejslibnější Europa a Enceladus, a ten zvláště poté, co byl odhalen unikající H2 jako potenciální potrava pro mikroorganismy. V případě Tritonu bude záležet na tloušťce ledové krusty a vůbec přítomnosti tekuté vody, přičemž jeho zkoumání je značně omezeno tím, že se k němu zatím dostal právě jen Voyager 2, takže jsme nyní odkázáni na teleskopy. To by se ale mohlo změnit, neboť National Research Council’s Planetary Science Decadal Survey pomáhající NASA s vymýšlením nových misí, nyní vidí Neptun jako planetu s vysokou prioritou pro zkoumání pomocí sondy.

Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
Objevily se fotografie stroje od Elona Muska na hloubení tunelů Objevily se fotografie stroje od Elona Muska na hloubení tunelů
Zdá se, že Elon Musk se pouští do svého projektu s tunely. Už dřív zveřejnil na Twitteru svůj zájem o hloubení tunelů sloužících k transportu, nyní se objevily fotografie ukazující stroj na kopání tunelů.
28.4.2017,  aktualita, Kateřina Hoferková,  4 komentáře
QNAP TS-x53B: čtyřjádrové NAS s volným PCIe QNAP TS-x53B: čtyřjádrové NAS s volným PCIe
Společnost QNAP představuje řadu NAS serverů TS-x53B vybavených čtyřjádrovým procesorem, rozhraním USB typu C a také slotem PCI Express, který lze využít hned několika způsoby, což nám zajistí dostupné karty.
28.4.2017,  aktualita, Jan Vítek
Prey přijde už brzy, jaké jsou nároky? Prey přijde už brzy, jaké jsou nároky?
Nadějná 3D akce Prey vyvíjená v Arkane Studios a distribuovaná Bethesdou přijde na trh už příští týden v pátek. Po letech spekulací, fám i obav o její zrušení se tak tato hra vrací v moderní podobě, aby navázala na původní kus z roku 2006.
28.4.2017,  aktualita, Jan Vítek
Cassini úspešně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci Cassini úspešně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci
Na sondu Cassini jsme se naposledy zaměřili v době, kdy se už chystala na svůj premiérový průlet mezi Saturnem a jeho nejbližšími prstenci. Nebylo přitom vůbec jasné, zda sonda takový manévr vůbec přežije, ale podařilo se.
28.4.2017,  aktualita, Jan Vítek
Acer Predator X27 podporuje HDR na 4K i vysoké obnovovací takty Acer Predator X27 podporuje HDR na 4K i vysoké obnovovací takty
Acer si připravil velice zajímavý herní monitor, který bude určen pro ty nejnadupanější herní sestavy. Nabízí totiž nativní rozlišení 4K, a to při obnovovací frekvenci až 144 Hz. Nádavkem tu máme také HDR, což znamená i vysoký jas.
28.4.2017,  aktualita, Jan Vítek