www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NVIDIA bude věrná TSMC, to připravuje 10nm proces

NVIDIA bude věrná TSMC, to připravuje 10nm proces
, , aktualita
Dle zpravodajských serverů připravuje společnost TSMC spuštění pilotního provozu své 10nm výrobní linky již na tento měsíc. Stane se tak na severu Tchaj-wanu a TSMC doufá, že tím zaujme především své tradiční partnery, NVIDII nevyjímaje.reklama
Pilotní výrobní linka produkující 10nm čipy bude tedy spuštěna v tchaj-wanském Hsinchu, kde se využívají klasické 300mm wafery. Jde o výrobní technologii FinFET a TSMC doufá, že díky ní vzbudí vlnu zájmu od řady firem. Vyrábět by tak mohla třeba čipy A10 pro společnost Apple, ale v tomto případě bude muset konkurovat samotnému Samsungu, který má již několik měsíců připraven 14nm výrobní proces pro mobilní čipy.
jeden z prvních modulů s GPU řady Pascal a paměťmi HBM2


NVIDIA ale již oznámila, že zůstává u TSMC, který bude tedy i dosavad jejím hlavním partnerem pro výrobu čipů. Využije tedy 16nm i chystaný 10nm výrobní proces FinFET. Potvrdil to samotný Jen-Hsun Huang, CEO NVIDIE, dle nějž může jeho firma dnes využít 20nm proces TSMC, chystá se 16nm a rozhodně se počítá s tím, že bude využit i 10nm a případné další.

Huang ale také připomněl, že pokročilejší výrobní procesy nejsou jedinou cestou, jak vyrobit lepší GPU. To ale snad ani nemusí zdůrazňovat, však to dobře ukázala již generace NVIDIA Maxwell a brzy také čipy AMD Fiji. Uvedl také, že jeho firma stále sleduje, co mohou nabídnout jiné firmy s výrobními kapacitami, ovšem zdůraznil, že TSMC je stále hlavním partnerem.

Je tedy více než pravděpodobné, že TSMC bude pro NVIDII vyrábět i čipy Pascal včetně velkého GP100. Ten by měl nejdříve přijít společně s paměťmi HBM2 (max. 32 GB) na trh s profesionálními kartami následovaný GP104 pro herní grafické karty (max. 16 GB HBM2). Očekává se, že právě herní čipy Pascall budou využívat až kolem 5000 až 6000 CUDA jader, to tedy v případě, že budou vyráběny 16nm procesem, což je nejvíce pravděpodobné. Můžeme tedy očekávat 50 až 80% nárůst výkonu oproti Maxwellu. Ovšem to jsou všechno jen pouhé odhady a dohady.

Zdroj: taiwantrade.com.tw
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek