NVIDIA napomíná Intel: Xeon Phi nejsou v hlubokém učení rychlejší než GPU

NVIDIA napomíná Intel: Xeon Phi nejsou v hlubokém učení rychlejší než GPU
, , aktualita
Intel na akci ISC High Performance s radostí troubil do světa, že v disciplíně hlubokého učení nemají jeho Xeon Phi "Knights Landing" v současných GPU konkurenci. NVIDIA nyní jeho tvrzení vyvrací a přidává otcovské napomenutí.reklama
Intel na ISC High Performance zveřejnil následující slide z prezentace, který porovnává jeho akcelerátory Xeon Phi z nejnovější generace Knights Landing s aktuálními nejmenovanými GPU. Je ale naprosto jasné, o jaká GPU má jít, neboť umělou inteligencí se v poslední době zabývá především NVIDIA, která jí značně přizpůsobila i architekturu své nejnovější grafické generace Pascal.

Intel se ve srovnání snaží sdělit především tři věci, které se týkají výkonu akcelerátorů Xeon Phi. Dle něj jsou Xeon Phi v hlubokém učení 2,3x rychlejší než GPU, vedle toho poskytují o 38 % lepší škálování s rostoucím počtem akcelerátorů a pak toto škálování nabízí až do počtu 128 výpočetních uzlů, což prý GPU neumožňují. Celkové sdělení je tak to, že Xeon Phi jsou prostě v hlubokém učení lepší než GPU, což NVIDII pochopitelně nenechalo chladnou.

NVIDIA tak reagovala článkem na svém blogu, kde Intel nepřímo označila za nováčka v této oblasti a uvedla, že je pochopitelné, když si takový nováček není vědom toho, jak bouřlivý vývoj umělá inteligence v tomto období zažívá. Přímo s potěšením pak ohlásila, že Intel při svém nedávném srovnání používal více než rok staré benchmarky a pokud by použil nové z dubna 2016, získal by zcela jiné výsledky. Vypadá to tak, že NVIDIA nachytala Intel na švestkách, a v takovém případě jí jistou samolibost můžeme tolerovat. Vše osvětlí následující tabulka:

Dle starých benchmarků z března roku 2015 tak benchmark na čtyřech Maxwellech skutečně trval 25 hodin a na čtyřech serverech s Xeon Phi pouze 10,5 hodin, ale dle nových benchmarků z dubna 2016 má být ten samý systém s Maxwelly cca 1,3x rychlejší než Xeon Phi. K tomu přidala ještě výsledky čtyř TITAN X generace Pascal, které jsou už 1,9x rychlejší a systém DGX-1 vybavený osmi Tesla P100 se 16 GB paměti HBM2 je 5,3x rychlejší. V článku se ale nikde nedočteme, zda má výkon Xeon Phi s novými benchmarky zůstat stejný, nebo jak to v tomto ohledu je. Nicméně NVIDIA uvádí, že těchto pokroků bylo dosaženo zlepšením jednak architektury a jednak softwarové výbavy.

NVIDIA stejně tak napadá informaci o škálování s využitím 128 Xeon Phi, které prý GPU nedokáží napodobit. Zde se brání testy Deep Speech provedenými společností Baidu, které ukazují i téměř lineární škálování s využitím právě 128 GPU. NVIDIA také více věří ve výhody silných výpočetních uzlů, jako je právě systém DGX-1 využívající osm čipů Tesla P100 v porovnání se slabšími servery s akcelerátorem Xeon Phi. Uvádí, že jeden DGX-1 nabízí vyšší výkon než 21 serverů s akcelerátorem Xeon Phi, přičemž vychází již z uvedeného srovnání z tabulky, kde je DGX-1 5,3x rychlejší než čtyři servery s Xeon Phi.

Nakonec NVIDIA Intelu doporučila, že i když je dobře, že se nyní věnuje i hlubokému učení, měl by se rovněž snažit si nejdříve srovnat fakta, než je vypustí do světa.

Zdroj: NVIDIA
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře