www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA Pascal: 16nm GPU s až 16 GB HBM2

NVIDIA Pascal: 16nm GPU s až 16 GB HBM2
, , aktualita
List Business Korea potvrdil, že NVIDIA využije pro výrobu svých nových GPU generace Pascal 16nm výrobní proces FinFET firmy TSMC. Nejlepší model má také využít celých 16 GB paměti HBM2, čili opravdu je na co se těšit.reklama
Je jasné, že 16 GB paměti HBM2 nabídnout nástupci dnešních karet TITAN, které nejsou určeny pouze pro hraní, ale také pro provádění výpočtů. V případě hi-end herních karet GeForce můžeme očekávat spíše 8 GB paměti, což by ale nijak nemuselo omezit jejich datovou propustnost, ale o tom je ještě příliš brzy spekulovat.

Zdroj také říká, že firmě Samsung se nepodařilo uspět v procesu výběru výrobce, ačkoliv má oproti TSMC pokročilejší 14nm výrobní proces. To ale samozřejmě není vše, důležitá je také cena a výrobní kapacita nehledě na to, že pokud NVIDIA vyvíjela čipy od začátku pro 16nm technologii, změna na 14nm proces není jednoduchá. Již v minulém měsíci se také objevila informace, že čip GP100 generace Pascal už je ve stádiu "tape out", čili návrh je již hotový a v tomto stádiu již nelze měnit tak zásadní věci. Co se týče generace Pascal, pak krom pamětí HBM2 můžeme očekávat také rozhraní NVLINK a podporu Mixed Precision.

Dle všeho bychom tedy měli výsledné karty uvidět na trhu někdy v průběhu druhého čtvrtletí příštího roku a očekává se, že GP100 se bude skládat ze 16 až 17 miliard tranzistorů. Pro porovnání, dnešní GM200 obsahuje nějakých 8 miliard tranzistorů, takže můžeme očekávat malou revoluci, která tu už dlouho nebyla. A pozadu by mimochodem rozhodně nemělo bý ani AMD.

V porovnání s 28nm technologií HPM má 16FF+ (FinFET Plus) firmy TSMC dosáhnout o 65 vyššího výkonu tranzistorů, dvojnásobné hustoty prvků (čili na čip stejné velikosti se vejde dvojnásobek tranzistorů) a pak tu je také o 70 procent nižší spotřeba. Dříve se uvažovalo také o 20nm technologii, oproti níž je 16nm o 40 % rychlejší a o 60 % úspornější, takže nakonec je ještě štěstí, že tento proces bude nakonec přeskočen.

Více se možná dozvíme zítra, kdy proběhne firmou NVIDIA pořádaná konference GTC v Japonsku a již dříve bylo oznámeno, že hlavním tématem budou právě chystané grafické čipy. My již víme, že se využijí paměti HBM2 s kapacitou až 16 GB a také 1TB/s propustností a notoricky známé je také již rozhraní NVLINK s propustností až 80 GB/s, čemuž nemůže dnešní PCI Express konkurovat. NVLINK ale nemá nahradit toto rozhraní, ale vytvořit rychlé spojení mezi dvěma GPU, a to v systémech využívaných pro výpočty, takže zrovna toto hráče moc zajímat nebude. Technologie Unified Memory zase umožní, aby CPU sdílelo s GPU tu samou paměť.

S nástupem GPU Pascal se také NVIDIA vrátí na trh s HPC díky novým modelům Tesla, které opět budou vybaveny potřebným hardwarem pro výpočty s přesností FP64. Maxwell se totiž zaměřil na výkon v FP32 a má velice slabý výkon v FP64, a to včetně karty TITAN X. Však ta dosahuje výkonu 6144 GFLOPS v single precision a pouze 192 GFLOPS v double precision. Předchozí TITAN Black generace Kepler dosahuje 5121 GFLOPS (SP) a 1707 GFLOPS (DP). Mixed precision zase umožní provádět výpočty v FP16, FP32 a FP64.


GPU
AMD
NVIDIA
GPU Name
AMD Greenland
NVIDIA GP100
Výrobní proces
TSMC 16nm FinFET
TSMC 16nm FinFET
Počet tranzistorů
15-18 miliard
~17 miliard
HBM (herní karty)
4-16 GB (SK Hynix) HBM2
2-16 GB (SK Hynix/Samsung)
HBM2
HBM (HPC/dvoučipové karty)
32 GB (SK Hynix) HBM2
32 GB (SK Hynix/Samsung) HBM2
Propustnost paměti
1 TB/s (Peak)
1 TB/s (Peak)
Architektura
GCN 2.0?
Next-CUDA
Nástupce generace
Fiji (Radeon 300/Fury)
GM200 (Maxwell)


Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře