www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA Pascal slibuje přes 4 TFLOPS v FP64, Volta až 7

NVIDIA Pascal slibuje přes 4 TFLOPS v FP64, Volta až 7
, , aktualita
NVIDIA se pochlubila, že její příští generace grafických karet s označením Pascal dosáhne výkonu přes 4 TFLOPS, a to v double precision (FP64). Tím by daleko přesáhla možnosti dnešní generace Maxwell, jež v této disciplíně zrovna nevyniká.reklama
NVIDIA se rozpovídala o své další generaci karet na SC15, čili letošní konferenci věnované supercomputingu. Podívejme se ale nejdříve na možnosti aktuální generace karet a vezměme si nejvýkonnější Teslu založenou na čipu Maxwell, tedy model M40. Tato karta s čipem GM200 vyniká svým výkonem v FP32 (single precision), kde dosahuje 7 TFLOPS, ovšem v FP64 je to pouze 0,21 TFLOPS. To ještě starší Tesla K40 (GK110 - Kepler) má v FP32 sice "pouze" 4,3 TFLOPS, ale v FP64 1,43 TFLOPS. Co se týče konkurence, pak AMD má v současnosti nejlepší model FirePro S9170 se 32 GB paměti, který v FP64 dosáhne 2,62 TFLOPS (bavíme se o jednočipových kartách).

NVIDIA opět potvrdila, že čipy Pascal jsou a budou vyráběny 16nm procesem FF+ v TSMC a dle všeho bychom se nových karet měli dočkat v první polovině příštího roku. Otázka stále je, kolik tranzistorů bude tyto čipy tvořit, přičemž odhady hovoří prostě o tom, že se 8 miliard tranzistorů v čipech Maxwell GM200 zdvojnásobí (a možná i více než zdvojnásobí). Herní karty pak ponesou až 16 GB paměti HBM2 a profesionální i 32 GB.

Jeden ze slidů prezentace firmy NVIDIA ukazuje nárůst hrubého výkonu jjeích grafických čipů, stejně jako nárůst propustnosti paměťového systému. V grafu vidíme Teslu K40 se svými 1,43 TFLOPS a pak dvoučipovou K80 s nějakými 1,660 TFLOPS. Následuje už Pascal, jehož výkon má strmě růst na cca 4 TFLOPS a Volta dokonce až na 7 TFLOPS, což ani nepotřebuje komentář. O tyto výsledky se zaslouží také paměti HBM (HBM2 a další), jež v případě generace Pascal dosáhnou propustnosti slíbeného 1 TB/s a Vollta půjde ještě dále na 1,2 TFLOPS. Zde už také u profesionálních řešení namísto sběrnice PCI Express pro propojení více karet nastoupí NV Link se svými 80 GB/s. Tomu nemůže konkurovat ani PCIe 3.0 x16.

Stále více se tedy ukazuje, že před námi je nástup revoluční generace karet NVIDIA i AMD, jejichž výkon bude využitelný pro hraní ve vysokém rozlišení (Ultra HD) a těšit se můžeme také na to, co tyto karty předvedou v chystaných superpočítačích. V jejich případě se očekává velký pokrok ve výkonu a celkový nárůst systémů s výkonem v řádu PetaFLOPS. Konkrétně půjde o Summit Supercomputer pro Oak Ridge National Laboratory a Sierra Supercomputer pro Lawrence Livermore National Laboratory, jež jsou oba stavěny pro výkon přes 100 PFLOPS, což bude asi dvojnásobek dnes nejvýkonnějšího Tianhe-2.

Společnost NVIDIA se ve své prezentaci věnovala také pamětem HBM, jimž se bohužel problémy s vysokou spotřebou nevyhnou a vypadá to, že budou ještě daleko závažnější než v případě GDDR5. Dnešní generace HBM na kartách AMD s čipy Fiji je tedy v porovnání s GDDR5 velice úsporná, což umožní vložit ušetřenou energii do GPU. Už HBM2 se ale mají svou spotřebou přiblížit starým GDDR5, přičemž tedy nejde o spotřebu samotných pamětí, ale paměťové architektury v GPU. Blíží se tedy tzv. Looming Memory Power Crisis. Pro srovnání, implementace rozhraní pro HBM1 v čipech Fiji potřebuje pro svůj provoz nějakých 25 W. U HBM2 s propustností 1,2 TB/s to bude už 60 W a pokud bychom měli pokračovat, pak 2,5TB/s paměti HBM budou potřebovat 120W a 3TB/s už 160 W. A není samozřejmě možné, aby si takovou porci energie ukousla pouze paměťová architektura.

NVIDIA tedy nyní dle svých slov pracuje na tom, aby tato krize nenastala, na což má ještě dost času, neboť v případě karet Pascal a Volta ještě nic řešit nemusí, i když evidentně s uváděnými 60 W spotřeby také není spokojena.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů