www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NVIDIA představila GeForce GTX 900, předchozí hi-end se ruší

NVIDIA představila GeForce GTX 900, předchozí hi-end se ruší
, , aktualita
Společnost NVIDIA dnes dle očekávání představila nový hi-end v podobě jednočipových karet GeForce GTX 980 a 970, jejichž příchod však znamená konec pro karty GeForce GTX 780 Ti, GTX 780, GTX 770.reklama
Představení nových karet NVIDIA GeForce GTX 980 a GeForce GTX 970 je tedy zároveň labutí písní pro karty GTX 780 Ti, GTX 780, GTX 770, což však není moc velké překvapení. Nové čipy GTX 900 založené na architektuře Maxwell jsou totiž výrazně energeticky efektivnější a také menší než staré Keplery a vyráběny jsou stávající 28nm technologií. To znamená, že jsou i levnější na výrobu, takže by vedle nich stará generace čipů GK10x neobstála a je naprosto logické, že se NVIDIA takto rozhodla. Výhodou nových karet je také využití méně paměťových čipů (přesně o čtyři) na užší paměťové sběrnici a odlehčené napájení, což se projeví i v celkově jednodušším a levnějším PCB.

Nová NVIDIA GeForce GTX 980 tak zaujme místo karet GTX 780 a 780 Ti, oproti nimž využívá o cca dvě miliardy tranzistorů méně. Dostupná bude za cenu 549 USD. GeForce GTX 970 s cenou pod 350 USD pak zastíní karty GTX 770. Vedle toho se NVIDIA také rozhodla snížit cenu karty GeForce GTX 760, které budou k dostání od 219 USD a co se týče její náhrady, GeForce GTX 960, ta má dorazit někdy v příštím měsíci a nejspíše svou předchůdkyni také vytlačí z trhu.

Navzdory předchozím informacím však NVIDIA nakonec představila referenční verzi karty GTX 970, jak ukazuje spodní fotografie, ovšem také to vypadá, že výrobci se spíše budou spoléhat na své vlastní modely s vlastními chladiči.

Nový jednočipový hi-end nové generace je tedy GeForce GTX 980 skládající se z 2048 CUDA jader, 128 TMU a 64 ROP, přičemž její 4 GB paměti GDDR5 pracuje na 256bitové sběrnici. Pracuje na 1126/1216 MHz s paměťmi na 7 GHz. GTX 970 má 1664 CUDA jader, 104 TMU, 64 ROP a stejný paměťový systém. Její takty jsou 1050/1178 MHz a stejný takt u pamětí, což nám dává 224 GB/s datové propustnosti. Připravena je ale bezztrátová komprese textur a 3. generace Delta-color, díky čemuž se bude paměťová sběrnice využívat efektivněji.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek