www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA představila nástupce Maxwellu, bude jím Pascal

NVIDIA představila nástupce Maxwellu, bude jím Pascal
, , aktualita
Teprve nedávno začala NVIDIA dodávat na trh první GPU patřící do generace Maxwell, které mají za úkol postupně nahradit dnešní Keplery. Už je tedy na čase, abychom se něco dozvěděli o další generaci, pro niž bylo vybráno jméno neméně známého fyzika.reklama
Další generace GPU od firmy NVIDIA se tedy bude jmenovat Pascal a představena byla na konferenci NVIDIA GPU Technology v kalifornském San Jose. Nyní se tedy již můžeme podívat na inovovanou roadmap, dle níž se první GPU Pascal mají objevit na trhu v roce 2016, čili nejdříve za dva roky. Dle této roadmap mají nabídnout oproti Maxwellu téměř dvojnásobný výkon na watt.

NVIDIA se také rozhodla promluvit o některých klíčových technologiích, které karty s GPU Pascal využijí. Jsou celkem čtyři:
  • 3D Memory: již nyní známá technologie vrstvení paměťových čipů na sebe. Výsledné paměti mohou být umístěny na stejném pouzdru jako GPU, což umožní navýšení datové propustnosti i kapacity a vytváření menších karet pro malé a mobilní počítače či jiná zařízení. Výhodou má být také až čtyřnásobně vyšší energetická efektivita.
  • Unified Memory: společná, unifikovaná operační paměť, k jejímž datům bude mít přístup CPU i GPU, čili to je dnes už také známá technologie, která usnadní práci s daty.
  • NVLink: nové rozhraní pro propojení CPU a GPU, které nabídne podstatně vyšší datovou propustnost, a to i přes 80 GB/s. Dnešní PCI Express 3.0 x16 má cca 16 GB/s.
  • Pascal Module: nový GPU modul využívající rozhraní NVLink, který umožní využít výkon GPU Pascal na velmi malých kartách v porovnání s dnešními modely pro PCI Express.

Nové grafiky tedy mají navýšit stovky bitů svého paměťového rozhraní na tisíce, což právě umožní nové 3D paměti. Znamenat to bude velmi podstatný skok a eliminaci úzkého hrdla, které však v dnešní době limituje především moderní APU Kaveri, ale to proto, že ty se musí spokojit s pamětmi DDR3, zatímco grafické karty mají k dispozici GDDR5.

NVLink pak má nahradit dnešní standard PCI Express 3.0 a poskytnout pět až dvanáctkrát vyšší datovou propustnost. Otázkou je, jak do toho mají zapadat chystané specifikace rozhraní PCI Express 4.0, jež má PCI-SIG dokončit letos či v příštím roce. Ty slibují dvojnásobnou propustnost oproti verzi 3.0, což by u rozhraní PCI Express 4.0 x16 dávalo 31,5 GB/s. To ale stále stojí ve stínu slibovaných specifikací rozhraní NVLink (přes 80 GB/s), jež má být navíc i prostorově méně náročné. Umožnit má totiž i díky 3D pamětem výrobu grafických karet o třetinové velikosti těch s PCI Express x16.

NVIDIA nakonec slíbila, že další informace o GPU Pascal zveřejní někdy příště. Však do roku 2016 je času dost.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  2 komentáře
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů