www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NVIDIA přejde na 14nm výrobní proces od Samsungu

NVIDIA přejde na 14nm výrobní proces od Samsungu
, , aktualita
Společnost NVIDIA je dalším velkým zákazníkem Samsungu, který využije jejich nový 14nm FinFET výrobní proces pro výrobu svých čipů. Díky tomu se možná nových čipů dočkáme i o pár měsíců dříve.reklama
Zatímco na poli smartphonů se společnosti Samsung poslední dobou nedaří tak jako dřív, na poli výroby čipů sbírá podstatně více úspěchů. Např. u digitálních fotoaparátů přinesla jako první 65nm výrobní technologii v prvním CMOS BSI čipu s velikostí APS-C ve fotoaparátu Samsung NX1. Připomeňme, že konkurenční Sony u svých digitálních snímacích čipů používá 180nm technologii a Canon dokonce prehistorickou 500nm výrobu.


NVIDIA logo


Samsung navíc rozjíždí i pokročilé metody výroby procesorů. Zde se konkrétně jedná o 14nm FinFET proces, který budou využívat společnosti Apple i Qualcomm. Nově se k nim přidá i NVIDIA, která původně chtěla využívat 16nm FinFET proces od TSMC (ten plánuje např. ARM pro své Cortex-A72). Nových čipů bychom se navíc neměli dočkat už o něco dříve. TSMC rozjede svůj 16nm proces začátkem roku 2016, zatímco Samsung by měl stihnout rozjet 14nm proces už v druhém čtvrtletí toho roku, takže NVIDIA může s novými čipy přijít v dřívější době.


Samsung logo


Důvodů k přechodu bude patrně více, vedle toho, že bude k dispozici už v první půli roku 2015, to může být (teoreticky) i nižší spotřeba nebo vyšší výkon. Ostatně i Apple chtěl snížit svou závislost na Samsungu, u nynějšího čipu v iPhone 6 a 6 Plus přešel od Samsungu na 20nm proces od TSMC, nakonec stejně jako NVIDIA zvolil pro následující generaci procesorů 14nm proces společnosti Samsung a vrátil se zpět.

Zatím není jasné, které všechny řady čipů bude NVIDIA u Samsungu vyrábět. Pravděpodobně to bude Tegra, ale úplně nelze vyloučit ani klasické grafické čipy, byť to zatím není moc pravděpodobné. Samotný Samsung jej pak použije u nového procesoru Exynos 7. Otázkou je, kde se Exynos 7 poprvé použije, protože vlajková loď Galaxy S6 by měla být představena už v březnu, a to ještě výroba novým procesem nebude probíhat.

Zdroj: www.tomshardware.com, www.extremetech.com
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek