www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA prohrává spor se Samsungem ohledně moderního GPU

NVIDIA prohrává spor se Samsungem ohledně moderního GPU
, , aktualita
Společnost NVIDIA před časem odstartovala spor se Samsungem, který se týkal toho, kdo vynalezl GPU v moderním podobě. Samsung se nechtěl dát a obvinil NVIDII z toho samého, čili zakrátko jsme tu měli vyostřenou při.reklama
Spor byl veden u International Trade Commission (ITC), tedy ne u normálního soudu, ovšem i tato komise může řešit spory týkající se patentů. ITC nyní rozhodla, že Samsung nepoškodil žádný z patentů NVIDIE, který se týká moderního grafického čipu. Tím prvním má být dle firmy NVIDIA původní GeForce 256, které obsahovalo celé čtyři pipeline a podporu DirectX 7.

Soudce Thomas Pender rozhodoval o porušení třech patentů, přičemž ve dvou případech shledal, že Samsung žádná práva NVIDIE neporušil. Ohledně posledního patentu to bylo trošku jiné. Samsung jej sice měl porušit, ovšem soudce také uvedl, že samotný patent byl už v té době neplatný, neboť se netýkal nové technologie, kterou by čip GeForce 256 přinesl jako první. Je třeba ale také poznamenat, že rozhodnutí Thomase Pendera nyní přezkoumá samotná komise, která může výsledky pozměnit. Finální rozhodnutí tedy má přijít někdy v únoru a zástupce NVIDIE uvedl, že jeho firma zůstává v tomto případě sebejistá.

NVIDIA původně obvinila Samsung u ITC v září předchozího roku a vedle toho se z podobného důvodu zaměřila také na Qualcomm, na nějž ale podala už žalobu u federálního soudu v Delaware. Od prvního případu si slibovala, že docílí zákazu prodeje produktů firmy Samsung v USA, zatímco po Qualcommu chce náhradu škod. Své moderní GPU přitom definuje tak, že jde o jednočipové řešení, které je schopno renderovat 3D grafiku a celé scény rychlostí minimálně 10 milionů trojúhelníků za sekundu. Je třeba říci, že GeForce 256 byl ve své době skutečně lepší než ostatní grafické čipy a NVIDIA pro něj poprvé použila označení GPU - Graphics Processing Unit, ovšem to neznamená, že by neexistovaly podobné, i když jednodušší čipy. Šlo třeba o řadu ATI Rage, která už byla následována prvními Radeony, ale ta ještě nepodporovala DirectX 7.

Zatím to tedy vypadá, že NVIDIA ve sporu neuspěje. Pokud by se jí to podařilo, pak by to mělo na americkém trhu pro Samsung a potažmo Qualcomm velice vážné důsledky.

Zdroj: eteknix.com
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře