www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NVIDIA využije továrny Samsungu, můžeme se těšit na 14nm čipy?

NVIDIA využije továrny Samsungu, můžeme se těšit na 14nm čipy?
, , aktualita
Společnosti NVIDIA a Samsung Electronics podepsaly dohodu, dle níž bude Samsung vyrábět pro NVIDII čipy. Nejspíše to znamená, že TSMC už nebude hlavním výrobcem čipů NVIDIA a není těžké uhodnout proč.reklama
Však Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) se už několik let potýká se zprovozňováním nových výrobních procesů. Ačkoliv na konci minulého roku firma hlásala, že vývoj její 16nm FinFET vypadá dobře a už spouští experimentální výrobu, na začátku tohoto roku opět oddálila spuštění masové výroby, a to na třeti kvartál tohoto roku. Samsung přitom už v polovině února oznámil, že odstartoval produkci svých prvních 14nm čipů, a to konkrétně Exynos 7 Octa pro mobilní zařízení. Navíc, jak už bylo uvedeno v článku o výrobních technologiích čipů, 16nm proces firmy TSMC představuje jen malý pokrok oproti 20nm technologii a se 14nm procesy se nemůže rovnat.
NVIDIA Tegra X1


NVIDIA tedy ve svém vyjádření oznámila, že vedle výrobních kapacit firmy TSMC bude využívat i služby firmy Samsung, přičemž dříve zmiňovala pouze firmu TSMC. To není vůbec překvapivé vyjádření, neboť šuškanda o spolupráci NVIDIE a Samsungu probíhá už řadu měsíců. Nyní je to tedy oficiální.

Co tedy bude Samsung pro NVIDII vyrábět? Ta nyní nabízí na trhu 28nm GPU s architekturou Maxwell (vyrábí je TSMC), dále také 28nm mobilní čipy nebo 20nm SoC pro automobilové systémy (rovněž TSMC). Musíme tedy koukat do budoucnosti, pro niž firma plánuje grafické čipy Pascal a nová SoC, pro něž chtěla využít také továrny TSMC a její 16nm technologie FinFET a FinFET+. Pokud se tedy něco v tomto změnilo, zatím není jasné, co to je.

Pokud tedy NVIDIA bude chtít využít spíše 14nm proces Samsungu, bude to nutně znamenat přepracování jejich designu, aby mohly být využity technologie Samsungu. NVIDIA i ostatní firmy bez továren, čili dnes i AMD, se dnes zajímají především o výtěžnost výrobních technologií a také o to, zda budou vůbec dostupné výrobní kapacity. Už jen kvůli tomu se nemohou spoléhat jen na jednu firmu, která má k dispozici nejlepší proces a co nejdříve. GlobalFoundries a TSMC tak o práci nejpřijdou. Však analyticky předpokládají, že počet čipů vyráběných firmou Samsung pro NVIDII nebude zrovna vysoký, což by znamenalo, že půjde především o hi-end nebo prostě ty nejdůležitější produkty.

Pro Samsung to znamená úspěch a přetažení důležitého zákazníka od TSMC, přičemž k NVIDII se má přidat také Qualcomm. Spolupráce NVIDIE a Samsungu je také pikantní v tom, že se tyto společnosti pravidelně setkávají u soudu a obviňují se z porušování patentů.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek