www.svethardware.cz
>
>

Od roku 2018 bude v autech standardem nouzový systém eCall

Od roku 2018 bude v autech standardem nouzový systém eCall
, , aktualita
Evropský parlament rozhodl, že v zemích Evropské unie se v roce 2018 stane povinným standardem služba eCall, která bude sloužit k přivolání pomoci k havarovaným vozidlům. Fungovat má zcela samostatně a automaticky.reklama
Systém eCall se má stát standardem ve všech automobilech i nákladních vozech prodávaných od dubna roku 2018, a to ve všech zemích Evropské unie. Včera o tom rozhodl Evropský parlament ve snaze "každoročně zachránit stovky životů a přispět k rychlejšímu ošetření zraněných pasažérů".

Automobil vybavený systémem eCall bude volat jednotné evropské číslo tísňového volání, čilu 112, pro jehož vytočení nepotřebujeme SIM. O vytočení rozhodne samotný systém s využitím vlastních senzorů, které tak mohou detekovat třeba to, že vystřelily airbagy. Po připojení pak vyšle potřebná data záchranářům a půjde o přesnou polohu automobilu včetně směru v případě nehody na dálnici a také čas nehody. Pomoc si ale budeme moci přivolat i sami pomocí příslušného tlačítka, což se bude hodit třeba v případě, že přijedeme k nějaké nehodě, i když pak bude spíše lepší zavolat z mobilního telefonu, který si můžeme vzít na rozdíl od eCall s sebou z auta a začít sami pomáhat. S pomocí eCall by ale operátor měl zase získat přesnější pozici.

Po aktivaci systému eCall budeme spojeni s operátorem, který však v případě, že mu nikdo z automobilu neodpoví, automaticky odešle záchranné složky na místo nehody.

Poslanci EU se snažili prosadit systém eCall již dříve, ovšem panovaly obavy o to, že by tento systém zasahoval do soukromí a mohl být využit ke sledování. Přišlo se tedy s tím, že systém eCall zůstane nečinný a vypnutý do té doby, než dojde k nehodě nebo jej probudíme tlačítkem. EU navíc uvádí, že ony zaslané informace nebudou ukládány po delší dobu, než bude nezbytné.

Vývoj systému eCall trvá již čtyři roky, a tak už byly nasbírány nějaké údaje o jeho užitečnosti. Rychlost reakce záchranných složek na nehodu může být i dvojnásobná a ještě rychlejší mají být v zastavěných oblastech, což je logické, neboť můžeme předpokládat, že jsme blíže k nemocnici.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik