www.svethardware.cz
>
>

Odhalit i léčit rakovinu pomohou zlaté nanotrubičky

Odhalit i léčit rakovinu pomohou zlaté nanotrubičky
, , aktualita
Nová nadějná metoda, která má pomoci s odhalováním i léčbou nádorů, využívá zlaté nanotrubičky. Ty mohou posloužit jako sondy pro skenování útrob těla ve vysokém rozlišení i jako činidlo pro ničení rakovinových buněk.reklama
Vedle toho všeho je uvnitř samotných nanotrubiček i prostor na to, aby mohly být přímo na určené místo dopravovány léky, čili zlaté nanotrubičky mohou celkově posloužit hned třikrát. Příslušná studie byla zveřejněna na konci minulého týdne v časopisu Advanced Functional Materials a popisovala úspěšný pokus na myších. Probíhala pod vedením Dr. Sunjie Ye na University of Leeds.

Zlaté nanotrubičky přitom nemají být zázračný všelék, ale další metodou využívanou společně s klasickou chirurgií. Problémem v jejím případě je, že po chirurgickém odstranění nádorů existuje vysoké riziko jejich opětovného výskytu, což se dnes řeší chemoterapií nebo radioterapií, ovšem za cenu vážných vedlejších efektů. Zde by tak mohly nastoupit nanotrubičky ze zlata slibující daleko šetrnější léčbu a spojení diagnózy a terapie.

Klíčem při vývoji nové technologie bylo vytvořit nanotrubičky se správnou délkou, aby byly schopny absorbovat světlo, které má svou vlnovou délkou blízko k infračervenému spektru (near infrared). Takové světlo dokáže relativně snadno procházet lidským tělem a může být tedy absorbováno zlatými nanotrubičkami, které jej přemění v teplo. S využitím pulzního laseru tak mohou být společně s jejich okolím značně zahřáty na teplotu, která likviduje blízké rakovinové buňky. Pokud se ale nepoužije tak výkonný laser, trubičky mohou posloužit k zobrazení nádoru.

Pro tyto účely byla použita technika MSOT, čili Multispektrální optoakustická tomografie, díky níž mohli výzkumníci sledovat cestující nanotrubičky v těle myši, přesněji tedy v krevním oběhu, do nějž byly vpraveny injekčně. Stejná technika byla využita i pro kontrolu toho, že trubičky byly nakonec z těla vyloučeny a neusadily se v něm.

Zlaté nanotrubičky tak prý mají potenciál změnit léčbu nádorů k lepšímu, aby byla pro pacienty daleko šetrnější než dnešní metody. Napomoci k tomu má i cílené výpouštění léčiv, které trubičky mohou nést přímo v sobě. Nicméně nyní tato metoda teprve míří k prvním klinickým studiím.

Zdroj: University of Leeds
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře