Opera 12 dostala poslední update - co místo ní?

Opera 12 dostala poslední update - co místo ní?
, , aktualita
Kdysi hodně oblíbený prohlížeč Opera verze 12 – tj. ještě s původním jádrem Presto – teď dostal definitivně poslední update. Podpora tím končí a upřímně řečeno je nejvyšší čas rozhlédnout se po jiném prohlížeči.reklama
Nejpodstatnějším rysem updatu na verzi 12.18 je podpora šifrování pomocí eliptických křivek (elliptic curve cryptography). Jinak se nic podstatného nemění a nezlepšuje. A žádnou další podporu pro dnes již docela zastarávající verzi 12 už určitě nemůžeme čekat. A zcela otevřeně je už nejvyšší čas poohlédnout se po jiném, novém prohlížeči.

Pokud náhodou Operu 12 ještě používáte a váháte co dál, mohu nabídnout jen vlastní zkušenost s nedávným přechodem na nový prohlížeč Vivaldi, který je zatím v betaverzi. Jelikož jsem už dlouho pociťoval, že Opera 12 přestává stačit, začal jsem se rozhlížet jinde. Firefox ani Chrome upřímně řečeno nikdy nebyly můj šálek čaje – ovšem nic proti nim a jejich uživatelům – takže jsem hledal něco podobného původní Opeře.


Opera - čas na upgrade


Nová větev Opery (aktuálně ve verzi 35) mi nějak nevyhovovala, takže na výběr zůstal jen nový projekt Vivaldi. Za ním stojí jeden ze zakladatelů Opery Jon Tetzchner a cílem týmu vývojářů je vyvinout prohlížeč pro pokročilé surfaře. Tetzchner opustil společnost Opera, protože se mu nelíbilo směřování společnosti, chování vedení i nový prohlížeč.

S Tetzchnerem odešlo i několik vývojářů a pustili se společně to vytváření prohlížeče, který by se více podobal původní Opeře a více vyhovoval náročnějším uživatelům. Protože je nový prohlížeč zatím jen v betaverzi, nebudu ho detailně popisovat a omezím se na konstatování, že vůbec není špatný, ale má mírné problémy se stabilitou. Jakmile bude k dispozici ostrá verze, určitě se s vámi rozdělím o zkušenosti.

Zatím mi Vivaldi docela vyhovuje, má dost podobnou filozofii jako původní Opera a doufám, že se bude zlepšovat. Pokud stále zůstáváte na Opeře 12, určitě doporučuji zvážit jeho vyzkoušení.

Zdroj: Neowin
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře