reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Opravdu revoluční obrazový snímač

14.2.2002, Emil Pavelka, článek
Opravdu revoluční obrazový snímač
Chtěli byste perfektně ostrý obraz s minimálním množstvím artefaktů a dokonalými barvami? Za přijatelnou cenu? Já ano.
Chtěli byste perfektně ostrý obraz s minimálním množstvím artefaktů a dokonalými barvami? Za přijatelnou cenu? Já ano. A to jak z digitálního fotoaparátu, tak i z kamery. Tříčipová kamera. Jo, to by se mi líbilo. A co takhle jeden čip, který by poskytoval výstup jako čipy tři? Hloupost?

Ne, Foveon X3 technologie firmy Foveon. O co jde? Jsme zvyklí, že chceme-li něco opravdu kvalitně nasnímat, použijeme tři čipy.R-G-B pro jednotlivé barevné složky. To ovšem není řešení miniaturní, jednoduché a už vůbec ne levné. Většina spotřebních zařízení tedy počítá s tím, že poněkud přimhouříme oko nad kvalitou a používá některý ze systémů založených na mřížce a barevných filtrech, jako je ten na obrázku.


Obr. 1 - Klasický princip snímání

Tady vidíme, že polovinu snímacích bodů zakrývá zelený filtr. Zelená byly zvolena pro svůj největší vliv na naše vnímání výsledného obrazu (58,7%) Jeden výsledný obrazový bod je tvořen čtyřmi sousedními obrazovými body, respektive je výsledkem výpočtu z těchto bodů. Na první pohled je jasné, že u tohoto způsobu dochází k neostrosti-body jsou vzájemně posunuty a další nepřesnosti vznikají nutným výpočtem. Pro samotný výpočet, jsou potom zapotřebí dostatečné hardwarové kapacity. Foveon tedy přišel s následujícím:


Obr. 2 - Princip snímání Foveon X3


Obr. 3 - Princip snímání Foveon X3

Tři vrstvy snímacích prvků umístěných pod sebou, zalitých v silikonu, který se vyznačuje tím, že jeho propustnost jednotlivých složek světelného spektra se mění s jeho šířkou. Dostáváme tedy kompletní obrazovou informaci pro každý jednotlivý bod.To vypadá opravdu skvěle. V podstatě by měl být výsledek kvalitativně shodný jako při tříčipovém snímání, ale s vynaložením menších prostředků. Dá se říct, že je to tříčipové snímání s dokonale slícovanými čipy.

Foveon je již tradiční firma (tedy alespoň v této oblasti). Zabývá se kvalitními tříčipovými zařízeními, takže lze její informace a aktivity brát zcela vážně. Firma už má v produkci čip F07-35X3-A25 s rozlišením 2304x1536x3, určený pro 4/3 palcový formát. V březnu by potom měly být dostupné první kusy čipů F10-14X3-DO8 s rozlišením 1344x1024x3, určený pro 1/2 palcový formát. Produkcí čipů, vyráběných 0.18 mikronovou technologií se zabývá National Semiconductor Corporation, jeden ze zakládajících investorů Foveonu. Prvním zákazníkem, který se ve svých přístrojích rozhodl používat novou technologii je Sigma Corporation se svým aparátem Sigma SD9 SLR.

Zdroj: Foveon
reklama