www.svethardware.cz
>
>
>

Perseidy prý letos předvedou nejlepší podívanou za 20 let

Perseidy prý letos předvedou nejlepší podívanou za 20 let
, , aktualita
Pokud budete mít letos štěstí na jasnou oblohu ke konci tohoto pracovního týdne, můžete spatřit pěknou podívanou. Jde o znamé Perseidy, jichž letos můžeme očekávat až 150 za hodinu, což už je slušná sprška. Je tu ale jeden problém s načasováním.reklama
Dnes už také bohužel nestačí jen jasná obloha. Kvůli světelnému znečištění to také bude chtít se pohybovat stranou od velkých měst. Co se týče počasí, pak dle předpovědi máme slušnou šanci na jasnou oblohu, a to spíše v noci ze čtvrtka na pátek, ale to se pochopitelně ještě může změnit. Jasné srpnové noci také už začínají být chladné, a tak je vysoce doporučeno teplé prádlo.

Perseidy jsou mezi pozorovateli meteorických spršek asi nejoblíbenější, neboť přicházejí v hojném počtu a také mezi sebou mají vysoké procento jasných meteorů. Perseidy navíc přichází v letním období, kdy je u nás pozorování díky počasí pohodlnější a máme větší šanci na jasnou oblohu.

Co se týče obvyklého počtu meteorů, nejčastěji jich je kolem 100 za hodinu, přičemž nyní můžeme očekávat v době vrcholení i 150, ale to jsou odhady astronomů, ne zaručený fakt. Perseidy nám zůstaly jako miniaturní úlomky komety 109P/Swift-Tuttle, jež do naší atmosféry vstupují rychlostí cca 60 km/s, vlivem tření v atmosféře shoří a vytvoří jev, kterému říkáme meteor. Nicméně jejich počet se postupně snižuje, neboť kometa 109P/Swift-Tuttle se naposledy podívala do perihélia na začátku devadesátých let minulého století, kdy bylo možné pozorovat i více než 300 meteorů za hodinu. Od té doby tak tento počet vytrvale klesá, ale letošek by měl být výjimečný.

Je tu ale také zmíněný problém s načasováním, a sice ten, že letošní maximum Perseid nastane v pátečních odpoledních hodinách, takže na 150 meteorů za hodinu se u nás těšit nemůžeme. U nás tak nevíce Perseid spatříme ze čtvrtka na pátek a z pátku na sobotu, a to asi 70 za hodinu, přičemž nejlepší čas na pozorování bude mezi půlnocí a 4. hodinou, kdy je obloha nejtemnější.

Vedle toho nastane i jeden další úkaz, a to seskupení Měsíce ve fázi dorůstání s planetami Mars a Saturn a také s jasnou hvězdou Antares, takže tímto pohledem si můžete také ukrátit čas.

Zdroj: Astronomy
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek