www.svethardware.cz
>
>
>
>

Pět důvodů, proč to internetu věcí bude ještě chvíli trvat

Pět důvodů, proč to internetu věcí bude ještě chvíli trvat
, , aktualita
Konzultační společnost McKinsey zveřejnila svou analýzu, ve které hodnotí stav Internetu věcí a uvádí pět důvodů, proč to podle ní bude v téhle oblasti ještě chvíli trvat, než dojde k nějakému většímu průlomu.reklama
Internet věcí (Internet of Things), aby se pořádně rozběhl, bude potřebovat několik věcí, respektive splnění několika podmínek. Na celou záležitost se podíval tým McKinsey Global Institute pod vedením Jamese Manyiky. Podle nich bude pokrok v této oblasti po splnění několika podmínek a předpokladů.

Podle analytiků jsou klíčové tři oblasti: zlepšení základní infrastruktury (snížení nákladů, schopnější hardware, všudypřítomná konektivita), zdokonalení v oblasti potřebného softwaru a vývoj technologických standardů a technologických řešení pro interoperabilitu. Celkem ve své zprávě tým ze společnosti McKinsey uvádí pět nutných podmínek a hodnotí míru jejich splnění (rovnou přidávám svůj komentář):
  • Nejdůležitějším klíčem k IoT je interoperabilita – podle McKinsey tady ještě není. Jednoduše řečeno, v téhle oblasti neexistují univerzálně platné standardy (protokoly, rozhraní apod.). Zatím to spíš vypadá, že každý z potenciálních tvůrců standardů chce místo spolupráce urvat maximum pro sebe. Týká se to společností jako je Amazon, Apple, Google, IBM, Intel, Microsoft, Qualcomm, Samsung a mnoha dalších. Každý chce vyhrát, potenciálně jde o hodně peněz.
  • Levnější a úspornější hardware – podle McKinsey byl učiněn určitý pokrok. Internet věcí bude potencionálně zahrnovat miliardy připojených zařízení. Pokud nebude k dispozici dostatečně (tzn. hodně) levný hardware, pokrok v dohledné době nenastane. Totéž prý platí pro spotřebu. Ta je zajímavá jak z pohledu jednotlivého vlastníka zařízení, tak z pohledu souhrnu všech zařízení.  • Zásadní význam má všudypřítomná konektivita – podle McKinsey tak daleko nejsme. Myslí se tím v globálním měřítku. Konektivita je prý problémem především v méně rozvinutých zemích. Já bych (spolu s mckinseyovci) řekl, že třeba u nás a zřejmě i v řadě rozvinutých zemí je konektivita dostatečná v urbanizovaných oblastech, na venkově to už může být horší.
  • Analytický software a analytici jsou nezbytní – podle McKinsey se na tom pracuje. Aby ohromná kvanta dat (big data), která bude internet věcí produkovat, dávala smysl, bude potřeba software na jejich analýzu a jeho obsluha (analytici). Na druhou stranu mám pocit, že abych z mobilu nastavil něco doma (třeba kotel), na to analytiky opravdu nepotřebuji. Prostě se nemohu zbavit dojmu, jestli se tahle oblast nepřeceňuje.
  • Soukromí, důvěra a bezpečnost – podle McKinsey tohle bude párty pro právníky. Navážu na předchozí bod, pokud mají uživatelé IoT být ochotni sdílet svá data, musí dostat nějaké záruky. Jde o ochranu osobních dat před zneužitím, o důvěru k subjektu, kterému zpřístupníte svá data a celkově o zajištění ochrany soukromí a bezpečnosti. Tohle bude opravdu pastva pro právníky, předpokládám, že hlavně v USA. Docela by mě zajímalo, jestli stačí současné zákony, nebo jestli budou zapotřebí nové.
Tím je přehled od společnosti McKinsey vyčerpán a já jen doplním svůj hlavní dojem, či pocit. Když jsem se v devadesátých letech poprvé seznamoval s internetem, vůbec jsem nedokázal odhadnout, jaký fenomén z toho všeho bude. Myslím, že s IoT to bude podobné, těžko dnes dokážeme předvídat, co z toho za pár let bude. Ale trochu se toho bojím.

Zdroj: ZDNet
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek