www.svethardware.cz
>
>
>

Pluto překvapivě září v rentgenovém spektru

Pluto překvapivě září v rentgenovém spektru
, , aktualita
Astronomové s překvapením zjistili, že trpasličí planeta Pluto měla v rukávu jedno velké překvapení. Ačkoliv patří mezi velice chladné světy, je pozorovatelné v rentgenovém spektru, které máme spojeno s naopak horkými objekty. Co to znamená?reklama
Obrázek, na němž vidíme jen modrou skvrnu, je ve skutečnosti Pluto zachycené rentgenovým teleskopem Chandra a astronomové by vůbec nebyli překvapeni, kdyby tento teleskop neviděl nic. Takto se ukázalo, že Pluto je patrně nejvzdálenější známý objekt ve Sluneční soustavě, který je zdrojem rentgenového záření, což bude třeba ještě potvrdit dalším pozorováním z jiného zařízení a především bude třeba zjistit, jak je to možné.

Z planetky Pluto se tak stává mnohem zajímavější objekt, než byla v době, kdy ještě patřila mezi planety Sluneční soustavy. Astronomové měli za to, že jde prostě o mrtvou planetu bez vlastní energie, která je tvořena kamenným jádrem, na němž je tlustá vrstva vodního ledu a pak tenčí vrstva zmrzlého dusíku. Pluto má také tenkou atmosféru především z dusíku, zajímavé geologické útvary na povrchu, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by v něm něco mělo tvořit rentgenové záření.

Teleskop Chandra se na Pluto zaměřil pod vedením astronomů Carey Lisse a Scott Wolk, kteří očekávali, že když má planetka tenkou atmosféru, možná by mohlo být něco vidět. Očekávali, že bude velice těžké takto Pluto zachytit, ale k jejich překvapení to bylo naopak snadné. Chandra se na Pluto zaměřila celkem čtyřikrát a detekována byla řada rentgenových fotonů. Jaké tedy může být vysvětlení tohoto jevu? Máme celkem tři, z nichž první už vyloučila sonda New Horizons, která zjistila, že Pluto nemá žádné vlastní magnetické pole, takže jeho jádro je tuhé. Dále se uvažovalo o tom, že může jít o RTG fotony původem ze Slunce, ale na to nemají tu správnou teplotu. Zbývá tak jediné vysvětlení, a sice to, že nabité částice slunce bombardují atmosféru planetky, která pak sama tvoří rentgenové záření.

Díky tomu se můžeme více dovědět o atmosféře na Plutu i o její budoucnosti. Většina její masy je pochopitelně blízko povrchu, kde neustále mrzne, pak sublimuje a tak stále dokola. Ovšem řidší atmosféra ve větší výšce je ovlivňována slunečním větrem, který naráží do atomů dusíku, uhlíku a kyslíku, což má ve výsledku tvořit rentgenové záření. A také to znamená, že sluneční vítr Pluto postupně zbavuje jeho už tak dost tenké atmosféry, takže ta by měla v budoucnu zcela zmizet.

Pluto by ale nemusel být jediným takovým objektem v naší soustavě viditelným v RTG spektru. Vznikla tak naděje, že i trpasličí planety v Kuiperově pásu bychom mohli takto sledovat a nyní nezbývíá než to zkusit. Ta samá dvojice astronomů tak už plánuje další průzkum, k němuž opět bude využito zařízení Chandra.

Zdroj: cfa.hardvard.edu
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře