Počítačově generované vědecké posudky ošálily i kritiky

Počítačově generované vědecké posudky ošálily i kritiky
, , aktualita
Asi před deseti lety si studenti z MIT vyzkoušeli v rámci projektu udělat legraci z některých počítačových vědců a z toho, jak stále více využívají trendové výrazy a slang. Vytvořili generátor SCIgen, který se je snažil napodobit a nyní tu máme pokračování.reklama
Program SCIgen využívá Markovův řetězec, který náhodně vypichuje věty a části vět z hlavních částí vědeckých prací. Algoritmus pak uspořádá slova do syntakticky správného pořadí, z čehož ovšem pochopitelně často vznikl slepenec slov, které sice měly ve větě správný sled, ale jako celek nedávaly smysl. Ovšem právě to byl celý účel, čili ukázat, že smysl občas postrádají i věty ve vědeckých prací, pokud jsou plné trendových výrazů a slangu.

Tehdy byl podobný program využitý pro to, aby zkusil napsat několik vědeckých prací, které by pak mohly být prezentovány na konferenci. Cílem jeho autorů prostě bylo, aby byla posudková práce jejich algoritmu přijata na konferenci a oni ji zkusili naprosto vážně opravdu prezentovat a sledovat, co se stane. Nicméně cíleně si vybrali takové konference, o nichž je dobře známo, že akceptují i příspěvky, jejich úroveň není zrovna vysoká.

Markovův generátor tak byl nakrmen velkým množstvím vědeckých prací z počítačové branže a nakonec vytvořil své vlastní práce, které byly opravdu přijaty pro prezentaci na konferenci. Zde jsou jejich názvy: Harnessing Byzantine Fault Tolerance Using Classical Theory, Synthesizing Checksums and Lambda Calculus using Jog a On the Study of the Ethernet. Všechny opravdu byly prezentovány na konferenci WMSCI v roce 2005, z čehož ještě jsou dostupná videa.

Nyní se jiní výzkumníci pokusili využít podobný program jako SCIgen a opět se zde uplatnil Markovův řetězec, který byl "nakrmen" řadou různých publikací na téma biologie. Na základě toho vytvořil své vlastní posudky, které byly společně s ostatními postoupeny kritikům. Generované posudky tak byly zamíchány mezi ty, které opravdu napsali lidé. Kritici přitom v jednom ze čtyř případů nedokázali odhalit, že text byl generován počítačem a že dohromady nedává valný smysl.

Tvůrci programu přiznávají, že žádný z výsledných generovaných testů nedokáže obstát před opravdu podrobným zkoumáním, ovšem dokáže ošálit člověka v případě, že text jen zběžně pročítá. Dá se tak říci, že nejde o vytvoření dokonalé umělé inteligence, která dokáže ošálit i lidi, jako spíše o prokázání toho, jak špatnou práci odvádějí někteří kritici vědeckých prací, což můžeme přičíst nedostatku času nebo spíše vůle se prokousávat všemi těmi texty. Vše pak bylo popsáno v práci s názvem "Vaše práce byla přijata, odmítnuta, nebo něco takového: automatické generování vědeckých posudků".

Opět se tak ukazuje problém známý především z tzv. predátorských periodik, která dokáží přijmout a publikovat téměř jakoukoliv práci, kterou jejich redakce prohlíží jen zběžně, nebo vůbec ne.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek