www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Podíl Windows 8 roste, ale pomaleji než Windows 7

Podíl Windows 8 roste, ale pomaleji než Windows 7
, , aktualita
Na konci minulého roku se Microsoft dle informací z Net Applications dočkal překročení hranice 10 % u podílu operačního systému Windows 8 a 8.1 na trhu. Nicméně celkový růst obou těchto verzí byl i tak zastíněn staršími Windows 7, jež rostly ještě výrazněji.reklama
Windows 8 a 8.1 tak v této době dle statistiky Net Applications drží celkem 10,15% podíl, zatímco v listopadu to bylo ještě 9,30 %. Za růst pak Microsoft vděčí především systému Windows 8.1, který zajistil 0,86 % k dobru a u Windows 8 pak byla zaznamenána spíše stagnace (pokles o 0,01 %). Na celkovém podílu 10,15 % má ale větší zásluhu Windows 8 se svými dvěma třetinami a Windows 8.1 má tak pouze třetinu.

Pokud budeme Windows 8 a Windows 8.1 brát jako jeden systém, což v podstatě je, pak je můžeme snadno srovnat s oblíbeností Windows 7. Ty ještě v listopadu držely podíl 46,64 %, ovšem na konci roku měly už 49,26 %, takže rostly o 2,62 %. To je třikrát větší přírůstek než u W8 a 8.1, což jednoznačně ukazuje na to, jak je to s oblíbeností těchto operačních systémů.

Windows 7 uzmuly procenta především systému Windows XP, který spadl za jeden měsíc o 3,38 % a dostal se pod hranici 30 procent. I tak je to druhý nejoblíbenější systém od Microsoftu, ovšem již od dubna tohoto roku jej čeká ukončení podpory, tedy žádné nové aktualizace, což představuje bezpečnostní rizika.

Je také nutné poznamenat, že podobná data nesbírá jen Net Applications. Je tu také StatCounter nebo WinBeta spojený se Steam od Valve, přičemž první z nich udává podíl Windows 8.X na 7,78 %, zatímco druhý udává 20,06 %. Je ale jasné, že především ve spojení se Steamem můžeme mluvit o zkreslených informacích, protože půjde především o informace z herních počítačů a také o to, že poslední verze DirectX 11.1 a 11.2 jsou určeny pro Windows 8 a novější, čili majitelé herních PC mají větší motivaci k přechodu na novější systém. Navíc se dá předpokládat, že mají i novější a modernější počítače než ostatní.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře