www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Potřebuje Microsoft Windows? A sází na Linux?

Potřebuje Microsoft Windows? A sází na Linux?
, , aktualita
Seběhlo se toho teď kolem Microsoftu, Windows a Linuxu víc. Ed Bott ze ZDNetu udělal analýzu příjmů Microsoftu a Windows medaili rozhodně neberou. Navíc Redmond ohlásil portování SQL Serveru na Linux. Potřebuje tedy vůbec ještě Windows?reklama
Nejprve nedávno Ed Bott ze ZDNetu udělal analýzu příjmů Microsoftu za čtvrtý kvartál roku 2015. Pořadí podle segmentů je v grafu na prvním obrázku. Windows berou až čtvrté místo po serverových produktech a cloudu, hrách (Xbox a spol.) a Office. Na Eda Botta navázal Steven J. Vaughan-Nichols z Computerworldu a klade sugestivní otázku, jestli Redmond ještě potřebuje Windows. Abych od něj jenom neopisoval, přináším vlastní pohled.

Windows tvoří podle údajů Eda Botta lehce přes 10 % příjmů společnosti. S ohledem na nízký podíl Windows na příjmech vás ani mě už najednou nepřekvapí, že Microsoft si mohl dovolit rozdávat upgrade na Windows 10 zadarmo. Kýžená miliarda zařízení tvořících ucelený ekosystém pro něj má strategicky evidentně větší cenu, než obětované příjmy z potenciálního upgradu.


Příjmy Microsoftu v Q4/2015


Kdyby desítky nebyly zadarmo, rozhodně by jich teď nebylo už přes 200 miliónů instalací. Windows už evidentně nejsou dojnou krávou – což je prosím odborný marketingový termín, nikoli ošklivá nadávka. Takže teď k té otázce jestli společnost ještě potřebuje Windows. Ano potřebuje, ale nikoli jako dojnou krávu, ale jako základ a pojivo bohatého ekosystému.

A tady se dostávám k onomu portování SQL Serveru na Linux, které bylo oznámeno tuším včera. Zjevně jde o podobné rozhodnutí, jako bylo třeba portování mobilních aplikací na Android a iOS. Z něčeho, přes co by za vedení Steva Ballmera takříkajíc nejel vlak, se za Satyy Nadelly stává strategicky zcela logický krok. Administrátoři Linux milují a pro Redmond je lepší dodat SQL Server na Linuxu a tudíž bez licence serverových Windows než nedodat nic.


One Windows Platform


Microsoft v současnosti zkrátka dodává software pro různé platformy a nechce prvoplánově nutit zákazníky do Windows. Na druhou stranu pořád má v rukávu svou vizi One Windows Platform jako univerzálního ekosystému a úplně to nevzdává ani tady. Chcete příklad? Tak jde o víceméně okopírování funkce Continuity známé z mobilů a počítačů Applu, která má být podle všeho dostupná v letošní aktualizaci Redstone 1.

Pokud chtějí uživatelé jen aplikace bez Windows na jiných platformách, Microsoft je dodá. Pokud chtějí ucelený ekosystém od mobilu po desktop, tak ten umí dodat též. Máme tu najednou vedle sebe Plán A i Plán B v praxi. Vůbec se nebudu divit, když tahle strategie bude fungovat. Nejvtipnější mi na tom připadá, že redmondskou společnost k téhle filozofii dotlačila situace na trhu a že na ní nepřišla sama už dávno.


Microsoft Surface Pro


Pro Windows 10 mluví ještě jedna položka z grafu Eda Botta. Když se podíváte na zařízení Surface, tak už má celých 5 %. Což samozřejmě není mnoho, ale může to ukazovat na vycházející hvězdu (opět marketingový termín). Navíc podle aktuální analýzy IDC budou tabletům v nadcházejících letech výrazně dominovat 2-in-1 zařízení a v jejich rámci řada Surface od Microsoftu.

Je to samozřejmě jenom prognóza, takže Redmond nemá nic jistého. Ale pokud to vyjde, tak ekosystém Windows 10 i příjmy společnosti dostanou zajímavou a vítanou vzpruhu. Teď by to ještě chtělo něco udělat s mobily a kruh by se začal uzavírat a ekosystém by byl kompletní. Tady může hodně udělat již zmiňovaná aktualizace Redstone 1 plánovaná někdy na počátek letošního léta.

Ať už to dopadne, jak chce, je dobře, že Microsoft má rozumnou strategii a v jejím rámci Plán A i Plán B. A že přitom myslí na uživatele, kterým nevnucuje Windows 10, pokud je nechtějí. Pokud je chce k Windows 10 přitáhnout, tak pomocí bohatství funkcí a služeb v rámci dobře integrovaného ekosystému.

Zdroj: Computerworld, Thurrott, ZDNet
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář