www.svethardware.cz
>
>

Power paper: další nadějný materiál pro baterie či kondenzátory

Power paper: další nadějný materiál pro baterie či kondenzátory
, , aktualita
Švédští výzkumníci přišli s dalším nadějným materiálem, který se může stát základem pro budoucí baterie. Označují ho jako Power Paper, tedy materiál s vlastnostmi papíru, který má slušnou kapacitu a velice rychle se dokáže nabít.reklama
Power Paper je tedy na dotek podobný papíru, i když je černý a lesklý. Švédští výzkumníci dokázali vyrobit kruhový vzorek s průměrem cca 15 centimetrů a tloušťkou 0,5 mm, který má kapacitu 1 farad. To má být srovnatelné s dnešními superkondenzátory využívanými v elektronických zařízeních.

Power Paper je vyroben z nanocelulózy (pouze 20nm vlákna), elektrolytu a vodivého polymeru, který tvoří vnější vrstvu. Celý výrobní proces je popsán v Advanced Science. Materiáll je možné nabít a vybít nekoliksetkrát, přičemž opětovné nabití má trvat jen několik sekund. Xavier Crispin, jeden ze spoluautorů z Linköping University, uvádí, že tenké materiály fungující jako kondenzátory nejsou nic nového, ovšem tento může být vyráběn i "trojrozměrně". Nemusí tedy jít jen o tenkou fólii, ale také o tlustý plát. Jde také o lehký a poměrně odolný materiál, a to i vůči vodě, z nějž si autoři složili labuť ve stylu origami, čímž jeho funkčnost neutrpěla.

K čemu by tedy mohl Power Paper posloužit? Když přihlédneme k jeho vlastnostem, může to být třeba nositelná elektronika, kde bude výhodou i to, z čeho se Power Paper skládá. Nejsou tu také žádné toxické materiály, těžké kovy nebo vzácné prvky, takže bychom mohli očekávat i to, že půjde o levné úložiště energie. Zatím ale vznikl jen v laboratorních podmínkách, takže je jasné, že pro jeho průmyslové nasazení by se musel vyvinout příslušný výrobní proces, což si žádá investice.

Zdroj: Science Alert
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek