www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Proč dávají poslední změny uvnitř Microsoftu smysl

Proč dávají poslední změny uvnitř Microsoftu smysl
, , aktualita
Minulý týden byl v rámci Microsoftu ve znamení organizačních změn. Odešel Steven Elop a lidé z jeho okolí. Ale především došlo ke sjednocení organizačních útvarů Operating Systems Group (Windows) a Devices Group (Zařízení) pod vedením Terryho Myersona.reklama
Nechci spekulovat o důvodech odchodu Stevena Elopa a lidí z jeho nejvyššího okolí. Nezdá se mi to ani zdaleka tak důležité, jako je spojení Operating Systems Group (dále OSG) a Devices Group pod vedením viceprezidenta Terryho Myersona. To je daleko důležitější změna. A myslím, že má potenciál přinést řadu inovací nejen dovnitř Microsoftu, ale především směrem k nám, zákazníkům a uživatelům.

Odrazím se od článku Mary Jo Foleyové ze ZDNetu, která je tradičně výborně informovanou specialistkou na Microsoft, a pak přidám svůj vlastní pohled na význam posledních změn. Foleyová předně soudí, že za změnou rozhodně není snaha Redmondu ořezat vývoj vlastních zařízení, byť o tom jiní komentátoři spekulují. Ale podle Foleyové si společnost vývoj hardwarových zařízení určitě ponechá.


MIcrosoft Lumia


Prý z toho důvodu, aby mohla ostatním výrobcům demonstrovat potenciál svých softwarových řešení. Microsoft určitě v současnosti produkuje nebo má přichystánu spoustu atraktivního hardwaru. Například konvertibilní notebook a tablet Surface Pro, brýle HoloLens, nástěnný počítač Surface Hub. Nesmíme zapomínat ani na mobilní telefony Lumia a herní konzoli Xbox One.

Foleyová se domnívá, že jakkoli se Microsoft teď soustředí na software a služby, čímž se ostatně jen vrací ke svým kořenům, potřebuje i vlastní hardware. Aby ostatním výrobcům ukazoval směr a možnosti Windows 10, zkrátka aby inspiroval. Zastavit vývoj a prodej vlastního hardwaru by pro společnost podle Foleyové nedávalo smysl, když fakticky neexistují alternativní výrobci mimo ni.


Microsoft HoloLens


Vezměme si třeba brýle HoloLens. Ty vyvinul a zatím exkluzivně vyrábí jen Redmond (byť zatím na sklad). Podobně je to s mobilními telefony s Windows Phone 8.1 (v budoucnu Windows 10 Mobile). Kolik znáte alternativních výrobců mimo Microsoft? Opustit teď hardwarový byznys v těchto segmentech by fakticky znamenalo nechat je zemřít. A to by byl polibek smrti i pro mobilní Windows 10 nebo pro rozšířenou realitu v nich.

A spojení skupin OSG/WindowsDevices má ještě jiný smysl, který musíme hledat uvnitř společnosti. Dokud existovaly dva samostatné organizační útvary, mohli pracovníci uvnitř nich vnímat organizační hranice jako bariéru. Ať už taková bariéra existovala fakticky, nebo byla jen psychologická. To mohlo blokovat spolupráci a především přenos a volný „tok“ znalostí, nápadů a myšlenek.


Microsoft Surface Pro


Teď by se věci měly změnit k lepšímu. Spolupráci mezi „hardvéráři“ a „softvéráři“ Microsoftu pod jedním společným šéfem by se mohlo a mělo dařit daleko lépe. Vezměme si opět příklad v podobě HoloLens. Vždyť ty dávají smysl jen jako celek. Dá se vůbec v tomto případě oddělovat hardware od softwaru? HoloLens bez Windows 10 nemají smysl. A naopak (samozřejmě jen v oblasti augmented reality).

Zkusme věřit, že propojení obou organizačních útvarů přinese nové inovace jak v oblasti hardwaru, které mohou dílem pocházet od „softvérářů“, tak v oblasti software, které mohou pro změnu dílem iniciovat „hardvéráři“. Prostě, že obě části nového celku dokážou najít nové synergie mezi softwarem a hardwarem Microsoftu.

Každopádně by v rámci společného útvaru měla být lepší a pružnější komunikace a Terry Myerson je zřejmě velmi dobrou volbou pro vedoucí pozici – má zkušenosti jak z oblasti softwaru, tak hardwaru. Takže by mohl fungovat jako dobrý katalyzátor při hledání oněch synergií mezi oběma polovinami nového celku.

Každopádně Microsoft pokračuje ve změnách a je dobře, že – alespoň takhle při pohledu zvenčí – vypadají rozumně a dávají smysl.

Zdroj: ZDNet
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře