www.svethardware.cz
>
>
>
>

Proč má největší měsíc Pluta rezavou skvrnu? Vědci objasnili záhadu

Proč má největší měsíc Pluta rezavou skvrnu? Vědci objasnili záhadu
, , aktualita
Astronomům se podařilo potvrdit teorii, proč má měsíc Charon obíhající kolem Pluta velkou červenou skvrnu v oblasti pólu – na vině je sama trpasličí planeta. My si navíc můžeme tento zajímavý úkaz prohlédnout na dosud nejpůsobivější fotografii.



reklama
V červnu loňského roku nám sonda New Horizons umožnila poprvé spatřit odvrácenou stranu měsíce Charon, který je satelitem trpasličí planety Pluto. Vědce zaujala především skvrna rezavě červené barvy rozprostírající se v polární oblasti měsíce, nic takového totiž dosud v naší sluneční soustavě neviděli. Charon má přibližně třetinový průměr ve srovnání s naším Měsícem, skvrna pak zabírá plochu o rozloze Nového Mexika. Oblast si vysloužila název Mordor Macula podle Tolkienova Pána prstenů. Astronomové více než rok analyzovali fotografie a další data získaná sondou New Horizons, a nyní konečně přišli na to, čím je skvrna způsobena.

Pokud se metan v plynném skupenství unikající z Pluta dostane do gravitačního pole Charonu, usadí se ve formě ledu na jeho pólu. Během století neustálé tmy, kdy teplota dosahuje až -257 stupňů Celsia, dojde ke zmrznutí metanu, který pak v následujícím stoletém období nepřetržitého slunečního záření sublimuje. Na povrchu ovšem zůstávají těžké uhlovodíky, které se vlivem slunečního záření přeměňují v tholiny – organické sloučeniny, jejichž rezavě červenou barvu můžeme vidět na snímcích měsíce. Dosud nejpůsobivější obrázek Charonu, který ukazuje kontrast mezi načervenalou oblastí a zbytkem povrchu, vytvořila NASA kombinací tří fotografií:





Hlavní autor studie Will Grundy z Lowell Observatory ve Flagstaffu, Arizoně, přirovnává trpasličí planetu ke sprejerovi, který ukazuje svůj talent na povrchu Charonu. Výše uvedená teorie se ostatně objevila už dříve, ale až teď se ji povedlo potvrdit pomocí počítačových modelů ukazujících vývoj ledu na pólech největšího měsíce Pluta. Ke stejnému procesu navíc dochází i na jižním pólu měsíce, kde v současné době probíhá dlouhé období bez slunečního záření. Spoluautor studie Alan Stern ze Southwest Research Institute dodává, že k podobnému přenosu by navíc mohlo docházet i na měsících jiných trpasličích planet v Kuiperově pásu.

Zdroj: Nasa.gov
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře