www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Proč upgradovat na Windows 10? A kdy raději ne?

Proč upgradovat na Windows 10? A kdy raději ne?
, , aktualita
S tím, jak se nezadržitelně blíží termín uvedení Windows 10, se objevují různé přehledy důvodů proč upgradovat. A pokud chce nějaký web přitáhnout pozornost, zkusí třeba hledat důvody proti upgradu. Nedalo mi to a zkusil jsem to také.reklama
Musím předeslat, že nechci nikoho přesvědčovat tak, ani tak. Jen mě napadlo zkusit v té záplavě důvodů (ať už takových, nebo opačných) najít nějaké, které by mohly stát za to.


Logo Windows 10


Důvody pro upgrade docela pěkně shrnul Wayne Williams z webu Betanews. Jelikož se mi celkem líbí, nebudu hledat vlastní. Wayne jich našel deset a jsou po mém soudu lepší než ty ze známého videa od Microsoftu. Nedá mi to, abych aspoň u některých nezkusil najít protiargumenty:
 • Windows 10 jsou zdarma – pokud nemáte Windows XP, nebo Vista. Tohle je určitě ten nejpádnější argument.
 • Můžete je vyzkoušet bez rizika – pokud se vám nebudou desítky líbit, snadno se můžete vrátit (funkce roll-back). Já bych si pro jistotu předem udělal zálohu disku (image). Každopádně ve spojení s předchozím jde o důležitý argument.
 • Windows 10 mají menu Start – ale ne každému se musí líbit. Nicméně pomocí aplikací třetích stran ho můžete změnit, což ovšem šlo i ve Windows 8 a 8.1. Takže tenhle důvod může být diskutabilní.
 • Integrace s OneDrivem – cloudové úložiště od Microsoftu je plně integrováno do Windows 10. Leč bylo už ve verzi 8.1.
 • Virtuální desktopy – desítky je mají zvládat bez problémů. Pomocí aplikací třetích stran to opět šlo i v předchozích verzích. Spíš bych připomenul, že desítky umí dobře podporu více monitorů s různým rozlišením, včetně velmi vysokého. Čímž jsem trochu odbočil jinam.
 • Přichytávání oken – pokud máte velký displej, můžete snadno přichytit okno k okraji a mít vedle sebe čtyři okna. No dobrá, ale myslím, že i na tohle existují různé utility.
 • Centrum notifikací – všechny důležité informace od systému i aplikací jsou na jednom místě. Ano, je to fajn, ale proč to nebylo ve Windows už dávno?
 • Propojení s mobilem – propracovaná podpora mobilů se všemi systémy je ve Windows 10 naštěstí samozřejmostí.
 • Edge – to je silný důvod, protože podle všeho jde o výborný a rychlý prohlížeč, navíc bude otevřený rozšířením.
 • Propracovaný command prompt – ten skutečně dostal v desítkách několik vylepšení, po kterých uživatelé dlouho volali (například lepší práci se schránkou).
Ještě přidám svůj hlavní důvod – desítky budou průběžně vylepšovány a optimalizovány. A víc to komentovat už nebudu, věřím, že jste si názor udělali sami. Současně věřím, že byste byli schopni uvést vlastní seznam důvodů.


Logo Windows 10


A teď moje slíbené důvody, proč neupgradovat. Nejsou to (s výjimkou prvního a trochu i čtvrtého) ani tak argumenty proti Windows 10, jako spíš důvody proč z nějaké příčiny zůstat u předchozích verzí. Takže:
 • Windows 10 se vám vůbec, ale vůbec nelíbí, dokonce ani se změnami pomocí aplikací třetích stran. Co dodat, proti vkusu těžko něco namítat. Přesvědčovat vás nechci a nebudu.
 • Máte starý hardware, kterého se nechcete vzdát. Ano, ovladače pro desítky v tomhle případě mohou být problémem. Někomu to bude připadat jako zvláštní důvod, ale narazil jsem na něj i u svých známých.
 • Máte starý software, kterého se nechcete vzdát. Dál je to podobné jako u předchozího bodu. Jen doplním, že musí jít o hodně starý software. Tenhle důvod mi připadá spíš hypotetický.
 • Zatím váháte. Budou desítky stabilní? Jsou dost odladěné? Tady bych doporučil počkat na říjnovou aktualizaci Treshold 2, která už určitě bude vyladěná na základě zpětné vazby od desítek miliónů uživatelů.
To jsou všechny důvody proti, které mě napadají také na základě dotazů z mého okolí. Pokud máte lepší důvody pro i proti, podělte se v diskuzi.

Zdroj: Betanews
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek