www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>
>

Prodeje PC meziročně klesly o 1,7 %, čekaly se 4 %

Prodeje PC meziročně klesly o 1,7 %, čekaly se 4 %
, , aktualita
Společnost International Data Corporation (IDC) zveřenila nejnovější data týkající se prodejů počítačů PC, mezi něž se tedy počítají i Macy. Dle nich byl zaznamenán meziroční pokles o 1,7 %, ovšem to je přesto pozitivní zpráva.reklama
Za poslední, tedy třetí kvartál tohoto roku se na trh dodalo na 78,5 milionů počítačů, což v porovnání se stejným kvartálem minulého roku představuje pokles o 1,7 %. Nicméně dle IDC Worldwide Quarterly PC Tracker byl předpokládaný pokles 4,1 %, čili konečný výsledek je oproti předpokladům daleko lepší. Prodeje počítačů PC jsou přitom nyní ostře sledované, neboť má nastat jejich oživení a otázkou tedy je, zda se v nebližších kvartálech nedostanou do černých čísel.

Za lepšími výsledky stojí trendy, které ovlivnily prodej i v druhém kvartále. Lepší byly prodeje především podnikových PC, mezi něž patří i Chromebooky a vůbec počítače s OS Chrome, což jde na vrub hlavně třem hlavním prodejcům, firmám Lenovo, HP a Dell. Všechny zaznamenaly významné zvýšení prodejů na úkor ostatních prodejců, díky čemuž zvýšili i své podíly na trhu. To samé platí i pro čtvrtého a pátého v pořadí, firmu Acer Group a Apple. Lenovo však evidentně dokázalo ještě zvýšit svůj náskok na někdejší jedničku, firmu HP, a nyní má pod kontrolou plnou pětinu trhu s PC.

Co se týče jednotlivých trhů, pak vyšší prodeje byly zaznamenány především na vyspělých trzích v Severní Aerice a Evropě. Podepsala se na tom migrace ze systému Windows XP, která tedy poněkud zpomalila, dále pak dobré ekonomické vyhlídky, saturace trhu s tablety a také důsledky větší konkurence na trhu s notebooky. Zklamáním byly pak jako obvykle mladé trhy, i když v Asii a Pacifiku bodovala levná přenosná PC. Ta ale nemusí pro platformu PC budovat stabilní základnu do budoucna a výrobci i zákazníci mohou z ní snadno přesedlat na jiná zařízení, jak se obává analytik Jay Chou z Worldwide PC Trackers.

Samotný trh ve Spojených státech meziročně rostl o slušných 4,3 procent (prodalo se 17,3 mil. PC) a mezikvartálně to bylo 2,6 %, na čemž se podepsaly prodeje kolem začátku školního roku, dále se rozšiřující Chromebooky a migrace z Windows XP na Windows 7 zaznamenaná především ve firmách a organizacích. Na tomto trhu už tolik netáhnou tablety, což také hrálo počítačům PC do karet. Na trhu EMEA, kam patří také Evropa, zaznamenaly úspěcht především notebooky s levným systémem Windows 8.1 s Bing a o růst prodejů se postaraly především trhy v západní Evropě, kdežto zemí patřících do CEMA se růst moc netýkal, což si IDC vysvětluje politickou a ekonomickou nestabilitou. Mezi tyto země totiž patří i Rusko a Ukrajina, ale také třeba Česká republika.

Zdroj: TZ IDC
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře