www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

Prodeje PC stále klesají, ale první pětka výrobců roste

Prodeje PC stále klesají, ale první pětka výrobců roste
, , aktualita
Dle informací společnosti International Data Corporation (IDC) byly prodeje v posledním čtvrtletí minulého roku o 2,4 procenta slabší než ve stejném období roku 2013. Prvních pět výrobců ale může být přesto spokojeno.reklama
Společnostem Lenovo, HP, Dell, Acer a Apple se totiž povedlo zvýšit své podíly, což tedy logicky znamená, že se tak stalo na úkor ostatních firem. Dle IDC Worldwide Quarterly PC Tracker se za poslední kvartál roku 2014 dodalo na trh na 80,8 milionů PC, což je tedy oproti 82,8 milionům o rok předtím pokles o 2,1 %. Přitom se předpokládalo, že na konci roku nastane oživení či přinejmenším přijde stagnace prodejů, ale to evidentně nenastalo. Přesto ale bylo v tomto kvartálu dodáno na trh nejvíce počítačů, neboť v ostatních nebyla překročena hranice 80 milionů, ale závěr roku je již tradičně silný. Máme tu tedy již třetí rok, v němž prodeje PC klesají a za celý rok 2014 to bylo 308,6 milionů kusů, což představuje pokles o 2,1 % oproti roku 2013.

Největší meziroční růst vykázala společnost Apple, která dokázala svůj podíl zvýšit na 7,1 %, a nebezpečně se tak přiblížila k Aceru, který drží 7,7 % trhu. Podobná situace nastala na druhém a prvním místě. I když se Lenovu podařilo zvýšit podíl o téměř pět procent, HP rostlo o 15 procent, takže za Lenovem zaostává o pouhé dvě desetiny procenta. V případě ostatních menších výrobců počítačů nastal velký propad prodejů o více než pětinu.

Na prodejích počítačů se jako obvykle podílela nejvíce Evropa společně se Spojenými státy a mírně posiloval také region APeJ (Asie a Pacifik kromě Japonska). Ukazuje se také, že poptávka po nových PC ze strany společnosti uvadá, ale to nahrazují běžní spotřebitelé, což bylo zvláště patrné právě v Evropě. Nesmíme ale zapomenout na stále oblíbenější Chromebooky, jejichž cílem jsou právě kanceláře, ovšem k nim se přidávají také levné počítače vybavené systémem Windows 8.1 s Bing. Vedle toho se dobře prodávají také počítače All in One, velmi tenké notebooky, konvertibilní a dotyková zařízení. Nicméně v tomto roce se očekává, že se postupně zastaví hlavní motor, který poháněl prodeje PC především ve vyspělých zemích. Tím byla ukončená podpora systému Windows XP, po níž si především firmy začaly pořizovat nové počítače s novými operačními systémy (především Windows 7). A jak už bylo řečeno, jejich poptávka už začala slábnout.

IDC tak předpovídá, že americký trh s počítači čeká v tomto roce stagnace či velmi mírný růst, o což se postarají předevšm spotřebitelé. Na prodejích PC se projeví také menší zájem o tablety a celková snaha výrobců o oživení PC trhu. Ke konci roku se pak budou zraky upírat k Microsoftu a jeho chystanému systému Windows 10, jehož nástup by se měl v posledním kvartálu velmi projevit. V Evropě se však má dále projevovat nepříznivý vývoj kurzu některých měn vzhledem k dolaru, což je aktuálně především náš problém a pak tu jsou také politické faktory.

Zdroj: TZ IDC
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu
Pokud existuje nějaká oblast spojená s PC trhem, kterou v nejbližších letech čeká prudký a stabilní růst, jsou to SSD. A zvláště ta, která jsou určena pro rozhraní PCI Express, jichž je na trhu naštěstí stále více. Co je tedy dle odhadů čeká do roku 2020?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek