www.svethardware.cz
>
>
>
>

Prohlížeč Brave zakladatele Mozilly blokuje sledování a reklamy, nahradí je vlastními a zaplatí vám

Prohlížeč Brave zakladatele Mozilly blokuje sledování a reklamy, nahradí je vlastními a zaplatí vám
, , aktualita
Na poli internetových prohlížečů se objevil nový pokus Brave od Brave Software. Má jej na svědomí spoluzakladatel Mozilly a bude blokovat nejen reklamy, ale i sledování uživatelů. V budoucnu ale zobrazí vlastní reklamy a uživatel za to dostane i zaplacenoreklama
Brendan Eich je ve světě IT dost významným člověkem. Podílel se na tvorbě JavaScriptu a byl také jedním ze zakladatelů Mozilly. Z té ale v roce 2014 odešel poté, co se provalilo, že v roce 2008 podpořil hnutí Proposition 8, které chtělo zabránit sňatkům homosexuálních párů v Kalifornii. Poté spustil svůj nový projekt Brave Softwareprohlížeč Brave. Tento prohlížeč je zajímavý zejména tím, že má zabudován nejen systém blokování reklam, ale také blokování sledovacích cookies a jiných prostředků, díky kterým si o vás ostatní mohou udělat dost přesný obrázek.Jeho nový prohlížeč Brave, který vyšel minulou středu, má uživatelům přinést mnohem větší soukromí. Místo blokovaných reklam by nyní měly být jen šedé plochy. Brave Software tak slibuje výrazně rychlejší načítání stránek (1,4× na PC, 2-4× na mobilu) i vyšší bezpečnost. Na první pohled se může zdát, že vydavatelé stránek budou ze začátku opět chudší o příjmy, což se obvykle negativně podepisuje na jejich existenci, případně na uživatelské přívětivosti stránek (média to často řeší zpoplatněním obsahu nebo např. dnes tak módním kouskováním krátkých článků do obrovského množství kapitol). Nicméně i toto chce Brave vyřešit a médiím dát podíl za shlédnutí.

Pokud Brave překoná kritické množství 7 milionu uživatelů, chce místo blokovaných reklam nabízet reklamy vlastní, čímž by se měl projekt zaplatit. Cíle Eicha je nicméně povolit jen několik málo standardizovaných forem reklam a nesmí uživatele obtěžovat. Tyto reklamy ale nebudou cíleny podle vašich sledovacích cookies, ale jen dle historie prohlížeče (tedy prohlížeč si sám řekne o adekvátní reklamy dle historie navštívených stránek a ani autoři Brave by neměli mít přístup k datům o jednotlivých uživatelích).

Ve výsledku by se pak příjmy z reklamy vkládaných prohlížečem měly dělit až na čtyři díly. Nejvíce, tj. 55 %, by měla dostat média. Dalších 15 % dostane poskytovatel reklamy a 15 % si vezme Brave Software. Pokud správně počítáte, zbývá ještě 15 %. Další zajímavostí je totiž to, že těchto 15 % ze zisku z nově vložených reklam by mělo jít na účet uživatelů. Tyto peníze by pak mohli používat k různým mikroplatbám na stránkách. Ve výsledku by tak mohli být všichni šťastni. Zadavatel reklamy bude mít zobrazenu svou reklamu, poskytovatel reklamy sice ostrouhá, ale 15 % stále není tak hrozné (dnes mívá sice dvoj až trojnásobek, ale vzhledem k tomu, že množství lidí blokující reklamy jde do desítek procent, rozdíl nebude až tak velký), vydělá i Brave Software a dokonce si něco málo vydělají i uživatelé.

Prohlížeč je k dispozici pro počítače s operačním systémem Windows, Linux nebo Apple OS X, podporovány jsou i mobilní operační systémy Google Android a Apple iOS. Zajímavé je to, že navzdory mnohaleté práci v Mozille je Brave založený na jádře Chromium. Brave Software zatím získalo investice ve výši 2,5 milionu dolarů.

Zdroj: cnet.com, arstechnica.com, brave.com, forbes.com

Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik