Prohlížeč Edge nebude prozatím open-source

Prohlížeč Edge nebude prozatím open-source
, , aktualita
Nový prohlížeč Edge ani jeho jádro EdgeHTML nebudou v dohledné době uvolněny jako open-source. Krátce o tom zauvažujeme a přidáme ještě úvahu na téma designu loga tohoto prohlížeče, které svým vzhledem evokuje jeho předchůdce.reklama
Nejprve si připomeňme základní fakta o novém redmondskému prohlížeči. Edge, dříve známý jako Project Spartan, je založen na novém jádře EdgeHTML. To vzniklo důsledný pročištěním, vyladěním a přidáním podpory nejnovějších standardů z jádra Trident, které pohánělo předchozí browser Internet Explorer.

Edge bude součástí Windows 10 a dosavadní testování naznačuje, že bude velmi rychlý. Také jeho design vypadá povedeně a obsahuje některé zajímavé funkce, například možnost zvýrazňovat, zaškrtávat a přidávat poznámky nad zobrazenou stránkou. Ty navíc bude umět sdílet po síti mezi více uživateli. Prostě zatím vypadá zajímavě a velice slibně.


Microsoft Edge


Vzhledem k proměnám myšlení a chování, které Microsoft prodělává poslední dobou, se objevily opakované spekulace, že Microsoft by mohl uvolnit kód prohlížeče, nebo aspoň jeho jádra jako open-source. Open-source jádro Webkit (respektive Blink) používá třeba konkurenční prohlížeč Chrome od Googlu. Takže se čekalo, jestli se redmondští nezachovají podobně.

Podle aktuálních zpráv Neowinu ale Microsoft o něčem takovém (aspoň prozatím) neuvažuje. Nemusí se nám to líbit, protože open-source režim by zřejmě mohl přinést rychlejší vývoj i více inovací, ale prostě se v Redmondu takhle rozhodli. Důvody nebyly uvedeny, osobně bych sázel na to, že Microsoft nechce příliš brzy odkrývat karty. Možná až se nový browser prosadí a etabluje na trhu, tak se open-source Edge dočkáme.


Loga IE a Edge


Jinou zajímavou úvahu přinesl web WinBeta. Zamýšlí se nad podobností loga Edge a loga jeho předchůdce. Konstatuje, že když si odmyslíme prstenec kolem písmena e v logu IE, je logo Edge téměř identické. Nedalo mi to a zkusil jsem dát obě loga nad sebe (viz obrázek). Názor si už jistě uděláte sami. Pravděpodobně jste si podobnosti obou log už všimli předtím sami.

Ony tyhle vnější změny staví Microsoft do schizofrenní pozice. Na jednu stranu chce pozicovat (strašné slovo, ale používá se v marketingu) v myslích zákazníků Edge jako něco nového a lepšího. To se asi týká hlavně těch odborně zdatnějších. Na druhou stranu možná nechce zmást normální uživatele úplně novým logem (a současně ikonou v systému) a tak se rozhodl pro tuhle designovou zpětnou kompatibilitu.

Také to na vás působí tak, že v Redmondu ohledně značky Edge tak trochu nevědí, co vlastně chtějí? A co říkáte tomu novému logo? WinBeta udělala průzkum a logo se nelíbí 50,6 % jejích čtenářů, 31,3 % se líbí a zbytku je to jedno.

Zdroj: Neowin, WinBeta
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek