Project Morpheus: VR headset od Sony se představuje

Project Morpheus: VR headset od Sony se představuje
, , aktualita
Mezi zprávami hodnotícími akvizici firmy Oculus VR společností Facebook se objevila i jedna další, která se rovněž týká VR headsetu. Jenomže jde o Project Morpheus, který vede společnost Sony.reklama
Pod názvem Project Morpheus se tedy ukrývá VR headset od Sony, která jej připravuje pro své konzole PlayStation 4. Nedávno pak na GDC 2014 proběhla firemní prezentace, kde byl ukazován již v podstatě hotový a fungující headset a nyní se můžeme podívat na dvě videa. První je přímo z prezentace a druhé pak ukazuje použití samotného headsetu.


Samotná prezentace trvá téměř hodinu a hovoří v ní softwarový inženýr Anton Mikailov pracující v sony a také R&D ředitel SCEA Richard Marks. Mluví o tom, co můžeme očekávat od samotného headsetu, jaké problémy musely být při jeho vývoji překonány a také o technických detailech projektu Morpheus a dnešní verzi vývojové sady. Těšit se můžeme na displeje s rozlišením 1080p, 90° zorné pole, akcelerometr a gyroskopy. Pro sledování pohybu hlavy se použije technologie PlayStation Move. Anton Mikailov také několikrát zdůrazňuje dojem přítomnosti ve hře, který bude pochopitelně u VR helmy neobyčejně silný. Ve spojení s tím je důležité, aby veškeré, či téměř veškeré záběry byly z pohledu hráče, čili herní vývojáři by měli zapomenout na umělecké záběry z jiných pohledů než od herní postavy, což by mohlo být pro hráče i vyloženě nepříjemné.

Dále tu jsou také jiné otázky týkající se herního designu, třeba zpracování rukou, kde může být hráči divný rozdíl mezi pozicí své vlastní ruky a pozicí jeho virtuální ruky, což se týká především stěn (pozice rukou tedy může být ovladačem také snímána). V realitě žádnou zeď před sebou mít nemusíme, ale ve hře je a pak vyvstává otázka, zda má ruka zdí projít, nebo se o ni zaseknout, či snad něco jiného. I to je spojeno s tím, že pokud pohyb ruky ve VR nebude odpovídat realitě, pak oči budou vnímat něco jiného než ostatní smysly a mozek bude lehce zmaten, což může být opět nepříjemné. Prozatím nejlepším řešením kupodivu je, aby ruka zdí prošla, což dá hráči lepší pocit přítomnosti ve hře, i když realitě to samozřejmě neodpovídá.


Nejdůležitějším aspektem tedy dle Sony je právě onen pocit přítomnosti, který je ale velmi snadné porušit. To může dobře zařídit třeba zpoždění při vykreslení, které je ve virtuální realitě daleko větším problémem než při sledování monitoru a stejně tak jde o nutnost dosažení dostatečného počtu snímků za sekundu, a to za všech okolností. Pak tu je otázka kalibrace, pod čímž se skrývá i design herního prostředí, které musí být konzistentní a proporce objektů musí odpovídat skutečnosti, a to především u her, jejichž grafika se snaží být realistická. A pokud se toto všechno podaří, nejlépe je to ještě podtrhnout kvalitním pozičním audiem. Sony se chlubí, že jeho virtuální poziční audio dokáže znít tak, jako bychom kolem sebě meli posázeno na 60 reproduktorů, takže bude možné sluchem relativně přesně určit zdroj zvuku. Headset nám umožní využít různá sluchátka, která si budeme moci připojit přímo do něj.

Jiným způsobem pro zvýšení realističnosti je mít po ruce stejné, nebo alespoň podobné ovladače a jiné objekty, jaké máme i ve hře. Příkladem budiž závodní hra, kde k lepšímu pocitu pomůže nejen volantový ovladač, ale také židle, v níž bychom měli sedět ve stejné poloze, v jaké je i naše virtuální ego. To samé platí i pro střílečky či sportovní hry a pokud se již chystá tříselní přípojka, pak i pro erotické.

Díky tomu všemu se hráč může do herního světa ponořit daleko více než při sledování hry na TV či monitoru, vidí a potažmo slyší jen v herním světě a to s sebou přináší i zesílené emoce a další nebezpečí. Tím může být pocit závratě, klaustrofobie a jiné fobie či prostý strach.

Zmíněné snímání polohy rukou však může hře dodat další rozměr, a to v multiplayeru. Není těžké si představit, že tak bude možné nonverbálně komunikovat, což se týká nejen odesílání jiného hráče do patřičných míst, ale třeba i hraní na virtuální nástroje nebo prostá gestikulace při rozmluvě. Zde bude jen záležet na tom, jak dobře bude pohyb rukou snímán a zda se to bude týkat třeba i jednotlivých prstů. To můžeme zařadit pod sociální aspekty, kam patří i to, že obraz zprostředkovaný hráči s helmou budou moci sledovat i ostatní třeba na televizoru.

Prozatím má Sony připravena různá dema, kde je možné použít i snímání rukou, a působit tak na okolní prostředí. Pak tu je také hra Valkyrie od CCP simulující souboje vesmírných lodí a speciální verzi hry Thief si připravil Square Enix.


Jisté pak je, že Sony se svým VR headsetem nepoleze do zelí Facebooku s jeho Oculus Rift, protože bude pevně svázán s konzolemi PlayStation.

Zdroj: TZ Sony

Nejpopulárnější herní konzole
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek