www.svethardware.cz
>
>
>

Prospector-X: Lucembursko bude testovat svou kosmickou těžební loď

Prospector-X: Lucembursko bude testovat svou kosmickou těžební loď
, , aktualita
Lucembursko projevilo svůj zájem o těžbu vzácných kovů z asteroidů a k tomuto účelu vyvíjí kosmickou loď. Tato loď spolu s veškerou technikou, která bude pro těžbu potřeba, musí nejdřív úspěšně projít testováním.reklama
Lucembursko je malá země, ale má velké plány - především co se vesmírných technologií týče. Tento stát totiž zveřejnil své zájmy o vesmírnou těžbu surovin, dokonce chce v této oblasti získat vedoucí postavení. A že to Lucembursko myslí s těžbou ve vesmíru opravdu vážně, dokazuje odhalení plánů malé kosmické lodi, která má za úkol otestovat všechny technologie potřebné pro těžbu.

Těžba nerostných surovin ve vesmíru je bezpochyby řešením pro budoucnost, protože Země nemá tak velké zásoby vzácných kovů, jako je například platina, iridium či palladium. Není tedy divu, že Lucembursko se jako země s minimem zdrojů surovin touží stát jedničkou ve vesmírné těžbě, toto odvětví totiž ukrývá nemalé zisky.

Drobná a asi 30 centimetrů dlouhá kosmická loď ponese název Prospector-X a pro začátek se nedostane dál než na nízkou oběžnou dráhu Země. Je totiž třeba udělat mnoho testů všech technologií, teprve potom se může vesmírná loď pustit dál, provádět průzkum a také těžit vzácné suroviny z blízkých asteroidů.

Lucemburská vláda se do tohoto projektu pouští společně s kalifornskou společností, která se na vesmírnou těžbu specializuje - Deep Space Industries (DSI). Deep Space Industries plánuje představení modelu Prospector-X už příští rok, Lucembursko si na vzácné suroviny z vesmíru však ještě počká, a to právě kvůli nutnosti vše otestovat, poté nastane fáze průzkumu a teprve následně až samotná těžba.

Drobný Prospector-X se bude pohybovat díky pohonnému systému založenému na vodní bázi, který si společnost DSI nechala patentovat. Na asteroidech je vody dostatek, z ní se pak vytvoří pohonná směs na zpáteční cestu.

Hlavním cílem společnosti Deep Space Industries ale není zajistit těžbu surovin z asteroidů. To je jen prostředek k tomu, aby lidé byli v budoucnosti schopní žít ve vesmíru. Podle generálního ředitele společnosti Daniela Fabera chtějí vybudovat obrovské obyvatelné struktury ve vesmíru, kde by mohly žít tisíce lidí. A právě tito lidé budou využívat asteroidy jako své zdroje.

Nejedná se o první zájem Lucemburska o vesmír a jeho průzkum. Lucemburská vláda se už dřív pouštěla do výzkumů, které by přinesly zajímavé vesmírné technologie, jako jsou například solární plachty na pohon kosmických lodí.

Lucembursko může očekávat, že nebude jedinou zemí, která se do vesmírné těžby pustí, USA už se po této možnosti totiž poohlíží také. I společnost Planetary Resources se o vesmírná tělesa jakožto zdroje surovin zajímá. Je tak možné, že se o asteroidy, které podle práva nikomu nepatří, strhne bitva, do které se zapojí jak státy, tak i soukromé společnosti.

Zdroje: engadget.com, gizmodo.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů